Чому не виходить економити гроші?

01.04.2013

економити грошіНе пам’ятаю вже, чия цитата, але зміст приблизно в наступному: «Раніше був час великих людей, а зараз прийшов час систем».

Дуже багато хто розуміє корисність економії грошей. Для того, щоб зрозуміти корисність такої економії, навіть не обов’язково читати розумні книги, де мова йде про інвестування, про дохід, який не залежить від заробітної плати і т.д.

Адже навіть без усього цього більшості людей є що купити на можливо відкладені гроші. Дуже багатьом не завадило б поліпшити свої житлові умови (допомогти дітям), крім того зробити просто «заначку» на час, якщо будуть непередбачені витрати. Я вже мовчу про те, що є багато різних речей, які хочеться купити, таких як автомобіль, відпочинок за кордоном і т.д.

Але чому ж у деяких людей виходить відкласти гроші, а в деяких, незважаючи на розуміння корисності даного кроку, не виходить? (Про тих, хто навіть не розуміє корисність економії, поки говорити не буду).

Оскільки я з дитинства не був привчений до економії, то мені довелося виробляти в собі цю звичку. Було у мене таке, що начебто виходить, а потім зривався на стару поведінку незалежно від того, скільки заробляв грошей. Чому так відбувається, я напишу нижче.

Причина № 1. Зосередження на економії, а не на звичках.

Припустимо, ви прочитали пораду в якійсь книзі економити не менше 30% від доходу. Що ми зазвичай робимо, якщо прочитаємо таку пораду і переконані в її корисності і дієвості для нас? Ми починаємо відкладати з заробітної плати 30% і намагаємося жити на ті 70%, що залишилися.

Але як показує практика, якщо людину особливо не затискають зовнішні обставини, то вона цього навряд чи зможе зробити. Адже звички витрачання грошових коштів залишилися тими ж самими. Вони нікуди не поділися і навряд чи їх можна змінити за пару тижнів.

Тому виходить, що грошей до заробітної плати катастрофічно не вистачає і людина бере їх, природно, з відкладених грошей. Якщо таке станеться, то людина розчаровується як у собі, так і в самій ідеї відкладання грошей. Якщо це відбувається, то потім дуже складно почати другу або третю спробу. Адже людина вже інстинктивно противиться цьому.

Тому потрібно свою основну увагу, не менше 80%, зосередити не на цілі відкладання грошей і економії, а на тих звичках, за допомогою яких ви витрачаєте гроші.

Без цього відкладати гроші багато в чому безглуздо. Адже, навіть, якщо під впливом зовнішніх обставин вам вдалося заощаджувати якийсь час, то ваші звички витрачання грошей нікуди не поділися. Вони всього лише чекають, поки ви розслабитеся. І обов’язково настане той час, коли це станеться, і вони вийдуть назовні.

Наприклад, у вас вдома склалася настільки нестерпна обстановка з батьками, що ви вирішили накопичити на кімнату (квартиру, перший внесок на квартиру і іпотечний кредит і т.д.). Ви затиснули всі свої потреби і почали відкладати по 30, 50, а то й 70% від своїх доходів. Так триває близько 2-х років і нарешті ви якось в мінімально вирішуєте свою проблему. Квартира (кімната) з’явилася. Вона вас так само не влаштовує, тому що маленька і знаходиться далеко від центру, але вона зняла гостроту проблеми.

Тепер вам здається, що якщо продовжувати відкладати навіть трохи менше, ніж раніше, то незабаром ви зможете купити кращу квартиру. Адже 70-80% від вартості кращої квартири у вас вже є (якщо продати цю квартиру).

Але такий сильний настрій, як раніше, ви вже не можете створити. І тут-то ваші звички витрачання грошей починають себе проявляти в повній мірі. Адже вони нікуди не пішли. Ви їх просто затиснули своїм настроєм на перемогу. А коли проміжна перемога була досягнута і мотивація знизилася, то все повернулося на круги свої.

Мотивація і мета – це здорово, але потрібно не забувати і про звички витрачання грошей і взагалі про світогляд.

Аналізуйте свої звички і свій світогляд, міняйте його та накопичення відбуватиметься набагато простіше, а головне – стабільно, в незалежності від зовнішнього тиску.

Наприклад, ви щодня витрачаєте в кафе на обід по 50 грн. Відповідно, на місяць це 1,5 тис. грн., а за рік кругленька сума. Не усунувши саму цю звичку і, звичайно, інші звички, вам буде дуже складно накопичувати гроші.

Адже звичка ходити в кафе буде вимагати свого. Пару раз, звичайно, можна буде без особливих зусиль відмовитися від походу в кафе, але якщо мова йде про взагалі відмову, то нічого просто так не вийде. Процес відмови від будь-якої звички, або придбання нової, навіть дрібної на перший погляд не так простий, як здається.

Але основні принципи наступні:

- Не намагайтеся відразу відмовитися від кафе (або будь-якої іншої звички). Це непосильний тягар для психіки. Потрібно відмовлятися потроху. Не сваріться на себе за зриви.

- Потрібно обов’язково знайти якісь аргументи, які б говорили вам про шкоду кафе і корисності того, щоб у нього не ходити. Ці аргументи потрібно записати на окремому аркуші, періодично перечитувати і повторювати собі.

Мені допомагає підрахунок грошей, які я витрачаю в кафе за рік, за 10 років і т.д. У вас можуть бути аргументи здоров’я, зайвої ваги і т.д.

- Потрібно постійно приділяти увагу цій звичці, кожен день. Розмірковувати над тим, чому це шкідливо і які поліпшення будуть, якщо ця звичка зникне.

Причина 2. Ви не розумієте, як ваші накопичення можуть вирішити вашу проблему.

Я завжди буду наводити приклади з нерухомістю, так як тут зазвичай виникають проблеми в найбільш яскравому вигляді. Хоча, природно, у вас можуть бути завдання накопичення для освіти, інвестицій або ще чогось.

Отже, стандартний приклад. Припустимо, ви хочете купити собі квартиру. Квартира коштує 300 тис. грн., а ваша заробітна плата становить 5 тис. грн. в місяць. Припустимо, що ви зможете відкладати по 2 тис. грн. в місяць. Дістаємо калькулятор, і починаємо рахувати. Потрібно збирати до даної квартири приблизно 12,5 років. (Ціни на квартиру і заробітна плата умовні і наведені тільки для прикладу).

Накопичувати 12,5 років! Та не буду я нічого робити, справедливо думаєте ви. І, природно, нічого й не робите. Можливо, що я б на вашому місці вчинив так само.

Однак, перш ніж так вчинити, потрібно дуже глибоко обміркувати пару ідей. (Дуже глибоко – це бажано робити щодня або через день протягом 1-2 місяців).

По-перше, дуже рідко можна якось знизити вашу мету. Практично завжди можна спершу купити не однокімнатну квартиру в центрі, а на околиці. Може, купити не квартиру, а кімнату.

Всі ми схильні відразу розглядати ідеальний варіант. Але такий варіант дуже часто буває абсолютно непідйомним. Головне – це зачепитися за мету. Далі все буде відбуватися простіше. Якщо у вас є кімната, то її можна здавати чи потім продати та обміняти на квартиру. Ціль купівлі квартири буде для вас набагато простішою і т.д.

Тому потрібно по максимуму знижувати мету. У нашому прикладі, якщо ми з покупки квартири за 300 тис. грн. перейдемо до покупки невеликої кімнати на околиці за 100 тис. грн., то термін накопичення знижується приблизно до 4-х років. Якщо десь підшукати підробіток на 1,3 тис. грн. і його так само відкладати, то це вже не 4 роки, а приблизно 2,5 років. Якщо взяти невеликий кредит, то можна придбати кімнату за 2 роки і здаючи її в оренду, за короткий час виплатити кредит.

Всі ці міркування приблизні. Для вас це можуть бути зовсім інші цілі і розрахунки. Але суть зрозуміла. Якщо можливо, то йдіть від самого ідеального варіанту. Намагайтеся знайти те, що можна досягти за 2-3 роки.

По-друге, якщо ви починаєте щось робити, то до вас можуть прийти варіанти, про які ви в даний момент навіть не замислюєтеся.

Скільки спостерігав, то можна сказати, що вищевказаний висновок – це правило, а виключення дуже рідкісні.

Якщо повернутися знову до нашого прикладу з квартирою, то я не бачив, щоб людина відкладала на квартиру кілька років і їй на допомогу не прийшли якісь зовнішні обставини.

Завжди людині щось або хтось приходить на допомогу. Цю допомогу неможливо спланувати або передбачити заздалегідь. На неї рідко можна на сто відсотків сподіватися. Але, тим не менш, вона приходить, якщо ви починаєте діяти.

Я наведу кілька прикладів, але зрозумійте, що цими прикладами життя не вичерпується. Варіантів такої допомоги маса і у вашому випадку може відбутися щось зовсім інше.

Приклад № 1.

Людина довго і наполегливо кілька років говорить про те, що потрібно збирати на квартиру, тому що в таких умовах жити неможливо. Але вона, навіть, не розуміла, що оточуючі не сприймають серйозно її слова. Адже говорити – це одне, а робити зовсім інше.

У якийсь момент наш герой став відкладати один, хоча не розумів, як він зможе накопичити на квартиру в прийнятні терміни. Через кілька місяців виявилося, що оточуючі, дивлячись на те, як він збирає, повірили в ідею і стали так само відкладати. Через пару років задача була вирішена.

Приклад № 2.

Сімейна пара відкладала на квартиру. У якийсь момент виявилося, що наша держава хоче допомогти будівельним компаніям в кризу і безкоштовно віддавала частину грошей тим, хто був готовий купити квартиру в новобудові.

Природно, якщо б у сімейної пари не було накопичень, то така можливість ніяк на них не вплинула. Але оскільки їм не вистачало не так вже й багато, то вони скористалися даним подарунком від держави і, взявши невеликий кредит, купили квартиру. Бачачи таку справу, трохи грошей подарували родичі, практично погасивши кредит.

Як ви розумієте, якщо б не було накопичень, то вся ця допомога була б марною. Припустимо, що накопичень немає, а родичі подарували б 5% від вартості квартири і держава дає субсидії. Чим би це допомогло родині у вирішенні квартирного питання? Та нічим.

Приклад № 3.

Чоловік відкладав на квартиру пару років. Йому здавалося, що це буде тривати вічність. І ось йому підвернулася можливість хорошого калиму. Маючи вже накопичення, плюс калим, він дуже швидко накопичив на перший внесок з іпотеки і купив квартиру.

Висновок такий. Якщо ви щось робите, відкладаєте гроші, то на кінцевому етапі вам напевно хтось чи щось допоможе. Ні я, ні ви, швидше за все, не зможете цього передбачити. Але краще починати діяти, аніж нічого не робити, навіть, якщо здається, що дії безглузді.

Схожі публікації:

Рубрика: ЯК ЗБЕРЕГТИ ГРОШІ Теги:

Коментарі

Коментарів поки немає


Написати

(обовязково)

(обовязково)


При використанні матеріалів цього сайту обовязковим є гіперпосилання на DOSTATOK.ORG.UA, відкрите для індексації пошуковими системами