Чи залежить розмір получки від того, що ви з шефом на короткій нозі?

14.11.2012

Несолодке життя

- Після інституту довго не могла знайти роботу, тому, коли мені допомогла з працевлаштуванням мамина подруга, стрибала до стелі, – розповідає співробітниця однієї зі столичних фірм Маріанна. – Про те, що буду “сачкувати” і просто отримувати гроші, навіть не думала! Я уявляла, як успішно впораюся зі своїми посадовими обов’язками і навіть пропоную до реалізації нові проекти. Однак на роботі мене прийняли зовсім не радо: шепотілися за спиною, ставилися несерйозно і навіть вороже. Довелося сильно постаратися, щоб довести всім навколо, що я гідна цієї посади…

З тих пір пройшло багато років, а Маріанна так і не може відповісти собі на питання: шкодує про те, що потрапила на роботу по блату? З одного боку, самостійний пошук допоміг би їй набагато швидше влитися в колектив. З іншого – таку роботу вона могла б сама і не знайти.

- Спосіб, яким Маріанна отримала свою роботу, – цілком звичний для України, – каже психолог Оксана Навроцька. – Чимало вітчизняних роботодавців насправді воліють не брати людей “з вулиці” і завжди керуватися рекомендаціями близьких. Так що раджу тим, хто потрапив на роботу за протекцією, не комплексувати і займатися справою. Звичайно, в ідеалі хотілося б, щоб у всіх випускників були рівні стартові можливості, а їх кар’єра залежала виключно від професіоналізму.

Однак, на превеликий жаль, сьогоднішня реальність така, що часто знайомства не дають якийсь поштовх, а лише зрівнюють можливості.

Прикмета часу: якщо у людини велика мережа знайомств, тим більше професійних, робота завжди знайдеться! При цьому, кажуть фахівці, в реаліях України великої різниці немає – задіяні родинні зв’язки чи дружні. Ті ж фактори впливають і на рівень зарплат – принаймні так вважають українці, якщо судити по опитуванню, зробленому міжнародним кадровим порталом hh.ua.

Також, на думку респондентів, для хороших заробітків вкрай важливо вміння правильно себе подати. А ось освіта та досвід роботи у списку необхідних для високої зарплати якостей виявилися далеко не на першому місці.

Українські роботодавці – не з лякливих

Якщо відразу отримати високий оклад не вдалося, шанси на покращення матеріального становища стрімко тануть. Адже як показали результати опитування, чверть вітчизняних компаній взагалі не підвищують зарплату своїм співробітникам, а у третини компаній до такого стимулу працівників вдаються лише раз на кілька років.

При цьому погрозами “піти з підвищенням” українських роботодавців не залякати. Половина з них на такі заяви взагалі не реагують. Третина начальників хоча і роблять спроби утримати працівника, але вони настільки незначні, що залишаються безуспішними. Тільки 14% опитаних залишалися на колишньому робочому місці після відповідного пропозиції старого роботодавця.

До речі, не поспішайте шантажувати роботодавця звільненням: виявляється, зміна роботи далеко не завжди дає можливість істотно змінити матеріальне становище. Майже для половини респондентів (44%) при переході на іншу роботу зарплата виростала всього на 20%, для кожного п’ятого – в півтора рази. При цьому 17 відсотків опитаних заявили, що при переході на нове місце їх рівень доходу не змінився, а 3% зізналися, що зарплата і зовсім зменшилася.

Компетентність

“Для отримання високооплачуваної роботи потрібні професіоналізм, володіння мовами і наполегливість”

- При всьому бажанні дослідників опитування не вийде репрезентативним, – вважає провідний експерт вітчизняного ринку праці, керуючий партнер рекрутингової компанії SM Consulting Сергій Марченко. – Справа в тому, що основна аудиторія сайтів працевлаштування – люди, що знаходяться в пошуках роботи, а це міноритарна група ринку праці. Показово, що перші два місця серед причин високих зарплат займають вміння себе подати і потрібні знайомства: таким чином респонденти намагаються зняти з себе відповідальність за свою кар’єру і перекласти провину на конкурентів і обставини.

Безперечно, вміння себе подати – одне з найважливіших якостей успішних людей. Але саме по собі забезпечити вас високооплачуваною роботою воно зможе лише в короткостроковій перспективі. Коли людина починає працювати, її оцінюють не за словами, а за справами. І якщо вона, окрім вміння себе подати, нічому не навчена, його кар’єра завершиться так само швидко, як і почалася.

З точки зору рекрутера, умови отримання високооплачуваної роботи виглядають трохи інакше. В першу чергу – це професіоналізм та досвід. Усім роботодавцям цікава людина, яка працювала в хороших компаніях і рідко змінювала роботу. Також зазначене опитування не містить такого пункту, як вільне володіння іноземною мовою, а адже це один з найяскравіших роздільників рівня оплати праці! Мені відомий цілий ряд прикладів, коли навіть секретар або особистий водій зі знанням мов заробляли на рівні мідл-менеджменту. Далі йде наполегливість. До прикладу, в минулому році був випадок, коли один з кандидатів не пройшов на позицію по половині критеріїв, був відбракований HR-службою компанії, але зумів пробитися на прийом до власника бізнесу, і той дав йому шанс.

А взагалі, якщо ви націлені на підвищення свого доходу серйозно, це цілком реально. На ринку завжди є компанії, які ситуативно наймають фахівців дорого. Для пошуку таких варіантів потрібно методично і цілеспрямовано розсилати резюме на десятки і навіть сотні вакансій. Це трудомісткий процес, але бонус може бути досить привабливим: часто різниця в оплаті фахівців одного рівня може змінюватися в рази залежно від роботодавця.

А як у них

Європейці також стурбовані пошуками високооплачуваної роботи, однак там є своя специфіка. Наприклад, в Англії і Франції отримати роботу простіше вихідцям з азіатських та африканських країн – політкоректність дійшла до такого ступеня, що роботодавці, побоюючись звинувачень у расизмі, воліють наймати темношкірих співвітчизників. У Німеччині та Польщі – навпаки, перевагу мають корінні жителі. А в Греції, Італії та частково в Іспанії з Португалією велике значення мають сімейні зв’язки і знайомства.

 

Читайте на cайті:

Рубрика: ЯК ЗАРОБИТИ ГРОШІ Теги:

Коментарі

Коментарів поки немає


Написати

(обовязково)

(обовязково)


При використанні матеріалів цього сайту обовязковим є гіперпосилання на DOSTATOK.ORG.UA, відкрите для індексації пошуковими системами