Депутати візьмуть фінансові піраміди під контроль

18.11.2011

фінансові піраміди

Депутати мають намір завдати нищівного удару по діяльності фінансових пірамід. Для цього вже розроблено відповідний законопроект. Але, як визнають юристи, Мавроді він навряд чи злякає.

На розгляд профільного комітету парламенту надійшов законопроект № 9476 «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо впровадження електронних грошей і запобігання створенню фінансових пірамід». Документ вперше в історії вітчизняного законодавства описує, що є фінансовою пірамідою, і прописується відповідальність за ведення відповідної діяльності.

Як вважає Андрій Шевчишин, керівник аналітичного департаменту ІГ “ТАСК”, виходячи з даної дефініції можна формувати законодавчу базу і обмежувати подібну діяльність. Проте з розвитком засобів телекомунікації збільшується кількість фінансових пірамід, в яких фінансові операції та залучення учасників здійснюється через мережу інтернет.

Головною ж особливістю таких пірамід є можливість для одержувача коштів залишатися анонімним. За твердженням аналітика, фінансовими пірамідами є також більшість хайп-проектів, які за своєю організацією схожі на інвестиційні фонди з дуже високою дохідністю. Таким чином, пропонований документ хоч і дав визначення, що обмежить діяльність пірамід, проте не зовсім ясно, як це вплине на інтернет-піраміди з серверами за кордоном і вільним обігом інтернет-платежів. При цьому анонімність одержувача коштів істотно ускладнює можливість його пошуку і покарання.

Разом з тим, зазначає економіст ІГ «Арт Капітал» Олег Іванець, основна проблема України – не відсутність потрібних законів, а повне нехтування ними. «Ймовірно, на дрібні злочини і поодинокі випадки фінансового шахрайства цей закон зможе вплинути, проте на великі системні порушення, в тому числі і на фондовому ринку – навряд чи», – вважає експерт. Крім того, довести факт фінансового шахрайства в українських реаліях практично неможливо.

Погоджується з колегою і старший аналітик Міжнародного центру перспективних досліджень Олександр Жолудь, нагадуючи приклад з тим же засновником АТ «МММ» Сергієм Мавроді, який відсидів у в’язниці за статтею «Шахрайство». Таким чином, законодавчі норми для залучення шахраїв до відповідальності існують, але застосовувати їх на практиці, судячи з усього, правоохоронні органи не поспішають.

Між тим обговорюваний законопроект № 9476 своєю появою зобов’язаний саме новому творінню Мавроді – МММ-2011. На думку керівника проектів Kreston GCG Олександра Куксін, в нинішньому вигляді законопроект здатний стати ефективним інструментом у боротьбі з класичними фінансовими пірамідами кшталт МММ зразка 1994 р., але безсилий щодо електронних пірамід.

«МММ-2011 кардинально відрізняється від колишнього творіння Мавроді. Нова піраміда заснована на електронних грошах, які вперше вводяться в законодавство обговорюваним законопроектом», – розповідає співрозмовник. При цьому МММ-2011 ніде юридично не зареєстрована (як і личить електронної піраміді), а також, за заявами організатора, кошти вкладників не переходять у його власність, а зберігаються на їх власних рахунках або рахунках посередників – так званих «тисячників», «мільйонників» і т.д. «До слова, рахунки – також анонімні, електронні. І, напевно, найголовніше те, що Мавроді відкрито попереджає, що МММ-2011 – фінансова піраміда з усіма витікаючими для вкладника наслідками», – попереджає експерт.

Таким чином, МММ-2011 обходить практично всі пункти нового законопроекту. Наприклад, Сергій Мавроді заявляє про створення піраміди, проте відкрито не закликає робити вклади, більш того – офіційно кошти вкладників не будуть йому доступні. Електронна піраміда не відноситься ні до банківської структури, ні до фінансової установи, ні до учасника фондового ринку. МММ-2011 навряд чи потрапляє під категорію будь-якого шахрайства, а його розміри практично неможливо юридично довести. Таким чином, новий законодавчий документ буде розбитий новим проектом Сергія Мавроді в пух і прах, вважає пан Куксін.

Про те, що законопроект не доопрацьовано, говорять і інші опитані «і» юристи. На думку Старшого юриста міжнародної юридичної групи AstapovLawyers Юлії Яшенкова, під дію документа автоматично підпадає діяльність кредитних спілок, які володіють багатьма з передбачених у законопроекті ознак фінансових пірамід. А, приміром, якщо керуватися положеннями закону України «Про фінансові послуги та державне регулювання ринків фінансових послуг», то дії певного ряду банків у період фінансової кризи 2008 р., а також в наступний стабілізаційний період необхідно розглядати як «навмисне спрямовані на створення фінансових пірамід». Так, мова йде про рекламу депозитних програм банків, що мають невиплачені заборгованості. Правда, в цих випадках таке розуміння, судячи з усього, недалеке від істини.

До ознак фінансових пірамід юрист пропонує віднести рівень прибутковості, значно перевищує середньоринковий. «Ця ознака, звичайно, значною мірою умовна. Проте дохід від вкладу в розмірі, скажімо, 25% річних заслуговує уваги правоохоронних органів на предмет джерела його виплати», – вважає пані Яшенкова. Крім того, необхідно встановити правило, за яким право вкладника на повернення фінансового активу або отримання доходу по ньому здійснюється не з чистого доходу, а за рахунок залучених фінансових активів.

На думку адвоката ЮФ «Ілляшев і Партнери» Євгенія Соловйова, логічно було б передбачити відповідальність не тільки для творців фінансової піраміди, але і для осіб, які займаються участю в її розвитку, популяризацією та залученням до її діяльність вкладників. Для ефективності боротьби з даним явищем було б доцільно не обмежуватися внесенням змін лише в один закон і Кримінальний кодекс. «Думаю, що серед іншого є сенс внести зміни в законодавство про рекламу з метою недопущення популяризації фінансових пірамід серед населення», – упевнений юрист.

При цьому, нарікає керуючий партнер LCF LAW GROUP Анна Огречук, неможливо передбачити всі можливі варіанти фінансових махінацій, які підпадають під визначення пірамід. А ось право державних регуляторів розширювати або звужувати зміст даного терміну підзаконними актами цілком може призвести до порушення прав та інтересів як сумлінних підприємців, так і громадян, попереджає юрист.

Усі без винятку експерти впевнені, що причиною успіху фінансових пірамід у більшості випадків є не стільки аморальність її «ідейних натхненників» і навіть не низький рівень життя населення, скільки жадібність людей.

Читайте на cайті:

Рубрика: НОВИНИ Теги:

Коментарі

Коментарів поки немає


Написати

(обовязково)

(обовязково)


При використанні матеріалів цього сайту обовязковим є гіперпосилання на DOSTATOK.ORG.UA, відкрите для індексації пошуковими системами