Гроші в борг до зарплати: брати чи не брати?

13.01.2012

гроші в борг

Економісти знову лякають: на порозі друга хвиля кризи. Накриє вона нас чи ні, поки не ясно, але деякі банки вже стали обережніше давати гроші в борг. Трохи підвищили ставки і вимоги до позичальників. Де ж в таких умовах отримати кредит, якщо він дуже потрібен? І як тим самим не вирити собі боргову яму?

Гроші в борг: альтернатива банку

«Позики до получки. Без тяганини та комісій» – такі оголошення зараз можна зустріти майже на кожному кроці: і на вулицях, і в газетах, і в Інтернеті. У більшості випадків їх пропонують приватні особи, а в контактних даних вказано лише мобільний телефон. Природно, намагатися взяти гроші в борг за допомогою цих оголошень – найостанніша справа. Ризик нарватися на шахраїв – 99,9%.

Але останнім часом на цьому ринку з’явилися й легальні гравці – так звані «мікрофінансові організації». Це компанії, які мають право давати кредити на невелику суму (законом встановлений ліміт в 300 тис. гривень, але більшість дають у борг не більше 10 – 30 тисяч гривень) і на короткий термін без зайвих формальностей. При цьому працюють вони начебто повністю в рамках закону, є навіть ліцензія Мінфіну. Резонне питання: навіщо вони в принципі потрібні, коли і так повно банків, готових видати кредит на будь-яких умовах?

- Причин появи таких організацій декілька, – говорить Михайло Мамута, глава Російського мікрофінансового центру. – По-перше, філії банків є в основному в більш-менш великих містах. І, як кажуть, чим далі в ліс, тим важче отримати позику. Тобто жителі маленьких міст часом не мають доступу до кредитних грошей. По-друге, у банків є свої обмеження. Наприклад, вони не дають у борг починаючим підприємцям, які працюють менше року. А де їм взяти гроші на розкрутку? Ось мікрокредитування їх і рятує.

Дійсно, якщо вірити статистиці, в Росії більше 140 тисяч населених пунктів, а філій всіх банків – в 5 разів менше. Тому мікрокредити користуються популярністю. За даними Асоціації учасників мікрофінансового ринку, в 2010 році таким чином було видано 27 млрд. рублів. Як пояснюють експерти, середня ставка по мікрокредитах ненабагато вища, ніж в банках, – всього близько 28% річних. Однак чомусь багато позичальників стикаються з куди більшими апетитами кредиторів.

- Якщо ви візьмете у нас в борг 25 тисяч гривень, то кожен тиждень треба буде платити по 999 гривень, – пояснили в одній з компаній. – Тобто за рік загальний платіж складе 51 948 гривень.

З одного боку, сума невелика. Та й платіж цілком підйомний. Але якщо порахувати, то виявиться, що реальна ставка – майже 162% річних (фактична переплата зазвичай менша, ніж ставка, оскільки позичальник поступово розплачується за кредитом і відсотки нараховуються на залишок менший за борг).

Але це ще квіточки. Ягідки – це так звані «позики до получки». Їх дають, як правило, не більше ніж на місяць. І відсотки по них зазвичай зашкалюють. Приміром, компанія «Домашні гроші» дає позику до зарплати майже під 700% річних. Але цю ставку ніхто не озвучує. Потенційний позичальник бачить лише наступне: взявши 20 тисяч гривень в кредит, він повинен віддати протягом місяця 31,2 тисячі гривень.

Гроші в борг: шукайте вигоду

Звідки ж такі високі ставки? Відповідь досить проста. Експрес-кредити (або «кредити за годину») – це найшвидший спосіб отримати гроші в борг. А саме ними в основному і оперують мікрофінансісти. І аксіома проста – чим простіше вам отримати гроші, тим вищий відсоток. Винятків із цього правила не буває. Іншими словами, або ви економите час, або – гроші.

- «Кредит за годину» означає, що кредитор фізично не встигає нічого перевірити, тому всі ризики будуть закладені в ставку, – говорить Наталя Смирнова, гендиректор компанії «Персональний радник». – Таким чином вона виходить астрономічною. Тобто добросовісні позичальники фактично платять за себе і того хлопця, який цей кредит віддавати і не збирався. Так що я категорично проти таких кредитів. В ідеалі їх взагалі брати не потрібно.

Чому ж тоді беруть? Експерти вважають, що вся справа в нашій психології. Адже якщо взяти в кредит мільйон рублів, то віддавати через місяць на сто тисяч більше – грабіж серед білого дня. Але якщо береш в борг 10 тисяч рублів, а через місяць повертаєш 11 тисяч, то для більшості людей це майже непомітно. Хоча реальна ставка тут явно вище 150% річних. І, як не дивно, на такі кредити є попит.

Як пояснюють експерти, звертаються в ці компанії в основному ті, хто з тих чи інших причин не зміг отримати позику в банку. Або ті, хто повівся на рекламу швидких грошей, не особливо замислюючись про наслідки. І хоча кредит ці компанії дають швидко і без зайвих формальностей, вимагають повернути гроші за всіма законами колекторського жанру.

- Брала кредит моя мама, для чогось змусили дати ще і мій номер телефону, – скаржиться москвичка Анна на форумі незадоволених клієнтів. – Все заплатила, але один платіж менеджер не вніс до каси. Після цього почалися переслідування. Дзвонять по три рази на годину на всі телефони, вимагають сплатити борг. Скільки не з’ясовували стосунки, нічого не допомагає.

За фактом мікрокредити все ж більш вигідні підприємцям-початківцям. Гроші в борг їм дають по цілком адекватним ставками (30 – 50% річних). А займати до получки під гігантські відсотки варто лише в крайньому випадку. І ретельно шукати кредитора.

- Коли терміново потрібні гроші, шукайте, але не хапайте перше-ліпше, – радить на інтернет-форумі одна з досвідчених кредиторів.

Конкуренція на ринку висока, тому якщо пошукати, то можна знайти і вигідніші пропозиції.

- Особисто я такі кредити рекомендую брати лише в тому випадку, якщо людина точно знає, що через кілька днів вона зможе віддати ці гроші, – говорить Михайло Мамута.

Гроші в борг: сам собі банкір

Позичати друзям і родичам у нас прийнято без відсотків. Але що робити тим, у кого гроші є, і він хоче заробити на них? Звичайно, можна віднести в банк або покласти на біржу. Але в першому випадку відсотки будуть низькими, а в другому – занадто високі ризики, що фондовий ринок обвалиться. Але тепер в Інтернеті можна видавати кредити незнайомим людям під високий відсоток.

 

- Наша ідея полягала в тому, щоб створити народний проект, де люди можуть як взяти гроші в борг, так і дати в борг, – каже Антон Тарасов, гендиректор сервісу «Вдолг.ру». – Тобто грати в двоє воріт.

Як запевняють в компанії, вони виступають лише посередником, ретельно перевіряють потенційних позичальників, а кредитори самі вибирають, якій конкретній людині вони відправлять гроші. Середня прибутковість – 30% річних. Але експерти поки скептично ставляться до цієї ідеї.

- Не ясно, як ретельно перевіряються позичальники, – говорить Наталя Смирнова. – На мій погляд, краще вкладати гроші в більш зрозумілі та прозорі фінансові інструменти, ніж давати їх у борг незнайомим людям.

Адже якщо позичальникам відмовили в банку, це означає, що на те є вагома причина. Шанс неповернення у цьому випадку дуже великий. І висока ставка тут рятує не завжди.

Гроші в борг: обережно, шахраї

Під маскою кредиторів часто працюють шахраї. Наприклад, вам оформляють кредит на дорогу побутову техніку у великому торговому центрі. Кредитори відразу віддають вам половину суми, але забирають техніку. У результаті у вас на руках 50% грошей, але кредит належить повернути на всі сто, та ще й відсотки заплатити.

Інший метод обману, коли під виглядом персонального менеджера в гості приходить звичайний злодій. Оглянувши житло, він з’ясовує, чи є у вас в квартирі цінні речі, і під слушним приводом відмовляє у видачі кредиту. А ви потрапляєте в список потенційних жертв домушників.

Третій спосіб. На сайті організації, яка видає гроші в борг, вказаний лише телефон. Зателефонувавши, ви разом з «менеджером» довго заповнюєте анкету на отримання кредиту. А потім кредит вам не дають, зате з’ясовується, що дзвінок був платним – 100 рублів в хвилину.

Гроші в борг: поради

- Щоб не нарватися на шахраїв, варто перевірити, чи на законних підставах працює компанія, яка видає позики. Реєстр діючих банків і всіх легальних мікрофінансових організацій можна знайти на сайті Мінфіну.

- Брати гроші в борг краще в офісі компанії або грошовим переказом. Остерігайтеся, якщо «персональний менеджер» напрошується до вас додому або призначає зустріч у кафе, – це погана ознака.

- Вираховуйте реальну процентну ставку. Знаючи її, можна коректно порівняти пропозиції різних компаній. Всі легальні організації повинні без зволікання озвучувати вам ставку, а ще краще – розкривати реальну вартість та всі умови кредитування на своєму сайті. Якщо цього немає, то в цій компанії брати гроші в борг не варто.

- Якщо на сайті компанії-кредитора зазначений тільки телефон, та ще й мобільний, – не дзвоніть. Він може виявитися платним. Телефонуйте тільки по міських телефонах або за безкоштовними номерами, які починаються на 8-800.

nbsp;

Читайте на cайті:

Рубрика: ДЕ ПОЗИЧИТИ ГРОШІ Теги:

Коментарі

Коментарів поки немає


Вибачте, коментарі не доступні

При використанні матеріалів цього сайту обовязковим є гіперпосилання на DOSTATOK.ORG.UA, відкрите для індексації пошуковими системами