ІНВЕСТИЦІЙНИЙ ПОРТФЕЛЬ. Криза – час стати олігархом

02.03.2012

На першому етапі формування інвестиційного портфеля необхідно визначити класи активів та їх частки в сукупних інвестиціях, тобто зробити так званий asset allocation. Це можуть бути самі різні класи активів: акції українських компаній, облігації, нерухомість, дорогоцінні метали, депозити, валюта і т.д. Кожен з них має свої плюси і мінуси в умовах кризи, і конкретний вибір залежить від індивідуального рівня сприйняття ризику (risk aversion), а також від горизонту інвестування, тобто від того, на який період часу інвестор готовий «розлучитися» з грошима і чекати прибутку.

Інвестиційний портфель. Консервативний погляд

Наприклад, можна зупинитися на консервативному варіанті інфестиційного портфеля – банківський депозит. Але, чи підходить він в нинішніх умовах? Звичайно, досить часто останнім часом стала з’являтися реклама високопроцентних вкладів. Деякі комерційні банки пропонують до 15-17% річних в гривневому еквіваленті. Але, якщо врахувати, що зростання інфляції складе 13%, а девальвація національної валюти тільки з початку року перевищила 20%, то виходить вкладення грошових коштів на гривневий банківський депозит, навряд чи врятує інвестора від втрат. Тим більше, той факт, що банки пропонують більш високий відсоток за депозитними вкладами, найчастіше є свідченням дефіциту ліквідності в банку, що може негативно характеризувати його фінансову стійкість.

В умовах помітного знецінення гривні по відношенню до корзини валют, було б більш логічно вкладати кошти у валютні депозити. Однак тут теж є одне велике «але». На тлі девальвації банки зацікавлені у зниженні частки валютних пасивів на своєму балансі, тому прибутковість по валютних внесках в середньому не перевищує 5-7% річних. Це, звичайно, є додатковою надбавкою до природного росту вартості валюти до гривні, однак компенсує така прибутковість можливий розворот тенденції по гривні?

Інвестиційний портфель. Унікальний шанс раз на десять років

Таким чином, зараз потрібно шукати альтернативні, більш прибуткові об’єкти для вкладення коштів, щоб захистити себе від інфляції, не втратити на валютних курсах і при цьому не надто програти в рівні надійності. Такі активи є, і момент для інвестування в них, за визнанням більшості аналітиків, є більш ніж підходящим. Саме в умовах кризи перед українцями відкриваються нові можливості у сфері збереження та примноження капіталу. Шанс, який випадає як мінімум раз в десять років, шкода упустити. Крім того, було б просто злочином проти майбутнього своїх дітей не скористатися моментом і не вкласти вільні кошти в активи, які захистять ваш капітал від поточних негативних тенденцій і дозволять кратно його збільшити за час, менший, ніж навчання вашої дитини в інституті.

Отже, почнемо з того, що для формування інвестиційного портфеля потрібно визначити горизонт інвестування, і залежно від цього здійснювати підбір активів. Якщо виходити з того, що необхідно створити збалансований інвестиційний портфель, що складається з найбільш перспективних активів в середньостроковій перспективі (до 1 року) і найбільш привабливих активів для інвестування в довгостроковому плані (2-3 роки), то можна з певною часткою впевненості сказати, що це єврооблігації (близько 80% від портфеля) і акції українських компаній (20%) відповідно. Згодом частки цих активів у інвестиційному портфелі можуть змінюватися в залежності від потенціалу зростання.

Інвестиційний портфель. Відчуйте себе глобальним інвестором

Девальвація гривні (на 50% до максимального рівня, досягнутим в середині минулого року, і більш ніж на 20% до початку поточного року) зробила боргові зобов’язання українських компаній, виражених у валюті, привабливими для інвестицій, і навпаки, погіршила перспективи гривневих облігацій, висока прибутковість яких не змогла служити достатньою компенсацією для знецінення гривні та інфляції. Отже, єврооблігація – це борговий цінний папір, випущена державою або компанією з метою залучення коштів, номінованих у валюті, на міжнародному ринку. З певною часткою наближення єврооблігації можна порівняти з валютним банківським вкладом, оскільки і той, і інший інструмент супроводжується регулярною виплатою відсотків, захищених від девальвації національної валюти.

Досить часто вкладників відлякує рівень купонної прибутковості по єврооблігаціях, оскільки спочатку він вважається невисоким, і становить у середньому 7-11% річних. Однак при розрахунку прибутковості з цього інструменту потрібно враховувати, що основний борг емітента досить часто торгується з дисконтом. Наприклад, єврооблігації з купонною прибутковістю в 8%, і номінальною вартістю 100 тис. доларів торгуються з дисконтом в 17% – по 85 тис. доларів або по 85% від номіналу. Підсумовуючи заявлену купонну прибутковість (8%) і дисконт (17%), отримуємо прибутковість до погашення в 25% річних, виражену в доларах. При цьому, якщо вкладати належні вам купонні виплати в ті ж самі єврооблігації, як наприклад, на банківських вкладах з капіталізацією відсотків, то ефективна прибутковість до погашення буде ще вища.

Кредитні організації, останнім часом активно грають на пониження курсу гривні до бівалютного кошику, вкладали накопичену валюту, у тому числі в єврооблігації, щоб отримати додатковий прибуток. Це викликало зростання вартості цього класу активів і зниження максимальних доходностей в середньому до 20-25% річних. Незважаючи на те, що перший етап девальвації завершено, не можна виключити того, що при подальших негативних коливань цін на нафту, межа корзини не буде знову підвищена. Таким чином, єврооблігації мають достатній потенціал зростання котирувань, зберігаючи при цьому привабливість по поточної прибутковості. Крім того, ризик дефолту за єврооблігаціями істотно нижче, ніж по більшості гривневих інструментів, враховуючи, як правило, більш високу фінансову стійкість емітентів валютних зобов’язань. Тим самим, вкладаючи кошти в єврооблігації, інвестор отримує прибуток від зростання курсу валюти по відношенню до гривні плюс прибутковість самих зобов’язань, яка може в рази перевищувати прибутковість валютних банківських депозитів, при цьому володіючи достатнім рівнем надійності.

Інвестиційний портфель. Інвестиції в український ринок акцій

Досить побіжно ознайомитися з думкою більшості вітчизняних і зарубіжних експертів, щоб зрозуміти, що в довгостроковій перспективі (2-3 роки) поточна інвестиційна привабливість акцій українських компаній найбільш висока в порівнянні з іншими класами активів. Наприклад, вартість нерухомості знаходиться тільки в початковій фазі своєї корекції, тоді як в поточні котирування акцій вже закладено чи не найгірший сценарій розвитку кризи. Більш того, український ринок акцій в даний момент є одним з найбільш перспективних серед світових фондових ринків, враховуючи поточне співвідношення капіталізації ринку до сукупного прибутку компаній (P / E ratio). Це один з ключових показників недооціненості ринку для українських акцій 1-3, тоді як для розвинених ринків в середньому 7-9. Звичайно, поточна фінансово-економічна криза негативно впливає на прибутки компаній, і цей показник для українського ринку може помітно погіршитись в найближчий півроку-рік.

Однак більшість експертів очікує стабілізації економіки, починаючи з другої половини 2011 року і в 2012 році, завдяки скоординованим діям урядів різних країн, що вживаються зараз для подолання кризи. Відновлення докризових темпів зростання економіки може відбутися в 2012-2013 рр. Оскільки ринок – це випереджаючий індикатор того, що відбувається в економіці, то можна розраховувати на помітний підйом котирувань акцій вже в 2012 році навіть при досить консервативному погляді на розвиток поточних кризових явищ.

Інвестиційний портфель. Останній акорд

Відповідно до класичної теорії формування інвестиційного портфеля, після вибору конкретних класів активів для інвестування слід підібрати найбільш перспективні папери в рамках кожного класу (security selection), а також визначити найбільш підходящий момент для їх придбання (market timing). Однак це вже тема для окремої розмови.

Читайте на cайті:

Рубрика: КУДИ ВКЛАСТИ ГРОШІ Теги:

Коментарі

Коментарів поки немає


Вибачте, коментарі не доступні

При використанні матеріалів цього сайту обовязковим є гіперпосилання на DOSTATOK.ORG.UA, відкрите для індексації пошуковими системами