Куди інвестувати під час карантину?

22.04.2020

як зберегти грошіПісля закінчення епідемії коронавірусу українців може очікувати жорстка економічна криза – це прогнозують економісти і не приховуює українська влада. Дефолту не трапиться, але потрібно продовжувати співпрацю з МВФ. Як зустріти труднощі максимально підготовленим і подолати їх з мінімальними втратами?

Що рятуємо?

Відзначимо: мова піде про невеликі суми, які залишаться у когось, коли нова зарплата вже отримана, а попередня не вся витрачена. Або у когось закінчується депозит в банку і треба вирішити: продовжити його в тій же валюті або перевести в більш тверду. Нарешті, комусь потрібно вкластися в банківські метали і так далі. Тобто, треба зрозуміти, у що зараз вигідніше інвестувати вільні кошти.

Звичайно, вони є не у всіх, особливо зараз, коли багато хто втратив роботу. Але, за даними соцдосліджень, від кризи поки не постраждав кожен третій і навіть більше – 36% респондентів відповіли, що їхні доходи поки не змінилися.

Що нам обіцяє влада

Всі інстанції говорять про падіння ВВП в 2020 році майже на 4% і зростанні інфляції. Хоча ще в січні обіцяли зростання ВВП на 2,9%. Експерти говорять про те, що коронавірус обвалить економіку України на 6%.

До епідемії озвучувалася підвищення цін на 5-5,5% за рік, але в оновленому макроекономічному прогнозі уряд нарахував 8,7%, а Нацбанк – 11%.

Середньорічна зарплата виросте до 11 тис. грн, або на 4,8%, що вдвічі менше темпів зростання цін. Нагадаємо: за підсумками 2019 року середньомісячна зарплата склала 10 497 грн. Тобто, в цьому році, з урахуванням зростання цін, середній українець зможе купити на свою зарплату менше товарів і послуг, ніж в минулому.

І останнє – курс долара. У запропонованому Кабміном оновленому проекті держбюджету на 2020 рік закладений середньорічний курс 29,5 грн / долар (раніше був закладений курс 27 грн / долар). Щоб на нього вийти, треба, щоб долар подорожчав в другому півріччі до 30,5 гривні.

Якщо “зайвих” грошей – кіт наплакав

Багато заробити на невеликих сумах не вийде. Тому максимум, що можна зробити, – вкласти їх в покупки або продукти. І то за умови, що це не останні заощадження, щось варто тримати і “під матрацом”.

Надлишки менше 1000 грн. варто “інвестувати” в продукти тривалого зберігання: крупи, борошно, кава, чай, але не більше ніж 5-6 місячний запас, інакше це все зіпсується. Або в промтовари: той же туалетний папір, побутова хімія.

Інвестування в продукти – це раціональне ведення домашнього господарства. Наприклад, гречка коштувала 25 грн. / кг, зараз вона коштує 40 грн. / кг. І той, хто купив 5 кг гречки, вже “інвестував”. Але перш ніж купувати про запас продукти і товари домашнього вжитку, які довго не псуються, потрібно зрозуміти, наскільки вони необхідні для виживання. Навряд чи варто купувати на всі гроші червону або чорну ікру, поки вона не подорожчала.

Якщо продуктів вже надлишок, то експерти радять невеликі суми тримати в банку на поточному гривневому рахунку, а не вдома, де їх можуть викрасти злодії. Відсотки там невеликі, до 5% річних, але зняти гроші можна в будь-який момент.

Куди прилаштувати “десятку”

Якщо орієнтуватися на суму, що не перевищує 10 тис. грн., то список варіантів теж обмежений.

Класичний варіант – банківський депозит. При нинішньому усередненому курсі долара 27,5 грн / долар і усередненої діючої процентної ставки в банках по депозитах в гривні, що дорівнює 13% річних, виходить, що, поклавши зараз на депозит 10 тис. грн, через рік можна заробити 1300 грн.

У доларах 10 тис. грн – це приблизно 363 долара. Якщо курс виросте за рік на 3,5 грн, до 31 грн, то вийде практично такий же дохід (+1253 грн) за умови, що валюта буде лежати під матрацом. Якщо ж відкрити валютний депозит, за яким середній відсоток річних 3%, то у вас буде вже 374 долари, тобто в гривнях заробіток складе 1594 грн, майже на 300 грн більше, ніж за гривневим депозитом. Тобто, виходить, що валютний депозит зараз вигідніший за гривневий”.

На думку експертів валютного ринку, через епідемію коронавірусу і, як наслідок, падіння української економіки, курс 31 грн / долар через рік цілком можливий.

Однак, в 2019 році долар несподівано подешевшав, хоча економічних передумов до цього, начебто, не було. Але спрацював фактор, не врахований аналітиками в достатній мірі, – це додаткові мільярди доларів від трудових мігрантів (за 2019 рік – близько $ 12 млрд, більш ніж двократне зростання). Ці гроші пішли через обмінники на валютний ринок, обваливши курс.

Інвестиція – це те, що повинно згодом принести дохід. Раніше українці кожну вільну гривню вкладали в долари, так вважалося, що дешевшати валюта США точно не буде. Але останні два роки показали зворотне: якщо в грудні 2018 року долар коштував 28,5 грн, то в грудні 2019 го вже 23,5 грн / долар. та й зараз курс 27,5 грн / долар. Вийшла негативна інвестиція. і не факт, що до осені, після можливого закінчення епідемії коронавірусу, наші заробітчани знову не поїдуть за кордон – відновлювати здоров’я економіки східно-європейських країн, яке похитнулося, а не українську економіку. Адже не секрет, що за кордоном заробітки вищі в рази, ніж у нас. Трудові мігранти знову наповнять український ринок валютою, і долар знову просяде. Тому не обов’язково, що вклавшись зараз в долари, можна через рік отримати прибуток більший, ніж від гривневого депозиту в надійному банку.

А якщо купити золото?

Ще варіант – банківські метали. Але, за словами експертів, такий варіант дуже “довгограючий”. Отримати прибуток, купивши золоті або срібні злитки (останні набагато доступніші, злиток срібла вагою 500 г можна придбати за 7800 грн, це в сто разів дешевше, ніж золото), можливо тільки через п’ять років і більше.

Та й різниця між ціною покупки і продажу золота в злитках дуже висока – до 10% вартості. Тобто, якщо дорогоцінний метал не дорожчатиме на 10%, заробити на цьому не вдасться. А таке можливо, як правило, через років п’ять і більше. Ще менш вигідно вкладати гроші в інвестиційні золоті монети невеликих номіналів і ваги (менше однієї унції, це 31,1 г): різниця між ціною їх продажу і покупки становить 12% і більше.

У що експерти не радять інвестувати – в ювелірні вироби з дорогоцінних металів. Причина – низька ліквідність: швидко продати “кільця і ​​браслети” можна лише за ціною брухту, це приблизно вдвічі дешевше, ніж було за них сплачено.

Зіграти по-крупному

Нарешті, експерти радять не захоплюватися заробітками на дрібних сумах, оскільки дохід по них набагато нижчий, ніж при інвестиціях на десятки тисяч гривень і тисячі доларів. Такі інвестиції можливі, якщо кілька не дуже заможних людей об’єднають свої невеликі капітали.

В умовах кризи з’являються додаткові можливості для заробітку, інвестування в різні фінансові інструменти, наприклад, валюту (гривня-долар, гривня-євро), акції міжнародних компаній.

Завдяки підвищеній волатильності (коливань курсу) валютного та ринку акцій в умовах економічної невизначеності, з’являються можливості для фізичних осіб заробити на цих коливаннях, причому зараз це можна робити онлайн і не володіючи значними ресурсами. При цьому потрібно розуміти: чим вища волатильність, тим більше можливості не тільки заробити на різниці курсів, вартості акцій, але і вищі ризики втрати великих сум. Універсальна рекомендація для тих, хто хоче інвестувати в умовах кризи, – інвестуйте в першу чергу в свій розвиток, або своїх дітей. Це навчання, нові навички, інноваційні ідеї, програми особистісного зростання.

Мінімальна сума для ефективної покупки українських гривневих облігацій внутрішньої держпозики (ОВДП) – 50 тис. грн при прибутковості 17% і вище, які, до того ж, не обкладаються податком (мінус 19,5 грн. з кожних 100 грн прибутку). Зараз на цьому ринку склалася сприятлива ситуація: багато нерезидентів хочуть позбутися українських ОВДП навіть з дисконтом (знижкою). Нацбанк нещодавно забезпечив можливість покупки на внутрішньому ринку для фізосіб, прийнявши відповідну постанову. Тому складчина, припустимо, вп’ятьох – цілком реальний варіант.

Також варто нагадати про криптовалюту. Їх уже в світі сотні, найвідоміша і нібито надійна – це біткоіни. Цілий біткоіни коштує дорого, але можна купити, скажімо, одну соту біткоіна. Однак дилетантам, та ще з невеликими грошима, цей ринок мало доступний, і ви на ньому швидше втратите, ніж заробите. До того ж, всі операції відбуваються в інтернеті. Тобто, як мінімум, треба спершу освоїти платіжні системи.

Висновки

Надлишки менше 1000 грн. варто “інвестувати” в продукти або в промтовари, які важко псуються. При вже обіцяній владою інфляції в 10-11% – а на думку експертів, може бути і 15% – все це через рік буде коштувати набагато дорожче. Особливо продукти, адже зростання цін на них у нас майже завжди випереджають середню інфляцію.

Суми від 5 до 10 тис. грн можна відкласти на гривневий депозит або купити валюту. І в тому, і в іншому випадку присутні ризики, але якийсь дохід буде. Якщо хочете “грати по-крупному”, на десятки і сотні тисяч, а своїх грошей немає, – робіть складчину, залучайте рідних, друзів, купуйте цінні папери, акції, криптовалюту. Прибуток, звичайно, поділіть пропорційно внеску кожного. Але і можливі збитки теж.

 

Читайте на cайті:

Рубрика: КУДИ ВКЛАСТИ ГРОШІ Теги:

Коментарі

Коментарів поки немає


Вибачте, коментарі не доступні

При використанні матеріалів цього сайту обовязковим є гіперпосилання на DOSTATOK.ORG.UA, відкрите для індексації пошуковими системами