Методи накопичення грошей або арсенал ощадливості

07.01.2013

накопичення грошей«Ах ви гроші, гроші, гроші!» Коли з сумом, коли з радістю, голосимо ми. У грошей існує величезна кількість властивостей, таких як з’являтися несподівано, зникати в одну мить, просто несподівано перебувати в несподіваних місцях (що буває, на жаль, набагато рідше). Загалом, цілий арсенал хорошого фокусника. Що ж до сімейного бюджету, то тут зазвичай гроші в домі рідко затримуються, а то й зовсім не «доходять» до нього. Чимось гроші нагадують кота, який гуляє сам по собі, то прийде, то піде, то почне ластитися, і все це незалежно від ваших побажань. Причому подібна особливість властива як «великим» грошам, так і «малим». У зв’язку з цим кожна сім’я з часом просто зобов’язана виробити свої підходи до того, як навчитися приборкувати і приручати цього «звіра».

Зберегти і відкласти гроші для більшості людей уявляється процедурою ніби можливою, але малоймовірною. Як же це зробити? Як навчитися відкладати гроші? Як навчитися збирати гроші?

Звичайно ж, не існує однозначних відповідей, але є деякі варіанти того, як же все-таки це можна спробувати здійснити. А що може підійти саме вашій родині, вирішувати Вам.

Для початку, звичайно ж, важливий психологічний настрій, вам необхідно дуже чітко сформулювати для себе, навіщо ви це хочете робити, які ваші кінцеві цілі. Тобто, навіщо саме ви хочете відкладати гроші? Навіщо хочете навчитися збирати гроші?

Бажання зберегти гроші має бути обов’язково рішенням двох. Навіть якщо хтось у вашій родині «незалежно» керує всіма грошима, ви повинні думати і діяти в одному напрямку, інакше всі спроби накопичення грошей закінчаться повним фіаско.

До речі, для деяких сімей цей момент може стати елементом зміцнення, адже фортеця сім’ї багато в чому залежить від одностайності всіх її членів. Якщо вже ви зважилися і визначили цілі, то після цього резонно подумати і про способи реалізації накопичення грошей. Обговоріть конкретно, як саме ви готуєтеся контролювати свої доходи і витрати. Де слабкі місця, (природно, у фінансовому плані) саме вашої родини, які ви хочете усунути.

Всі ваші цілі і способи рішення можна записати на звичайному аркуші паперу, щоб через деякий час ви могли оцінити ваші результати, або внести якісь правки, які стосуються, наприклад, способів реалізації. Звичайно, є вірогідність того, що ваша друга половинка може і засумніватися у результативності подібного роду дій, але «її» можна вмовити хоча б спробувати, а потім, бачачи результати, я думаю, що «він (а)» погодиться продовжувати цю «лінію», причому можливо ще з більшим завзяттям.

На сьогоднішній день я можу запропонувати наступні методи накопичення грошей.

По-перше, пишіть «чарівні списки». За день ми отримуємо досить багато інформації і іноді забуваємо навіть елементарні речі, не кажучи вже про якісь плани на найближче майбутнє. Часто нам приходять думки про те, що треба купити, або зробити, в спокійній обстановці. А через деякий час, наприклад, стоячи перед прилавком, ми геть забуваємо про те, що нам дійсно було необхідно. Так що, крім списків, з якими ви збираєтеся в магазин, просто записуйте всі ваші думки, ідеї з приводу справ вашої родини.

Списки повинні бути наступного характеру:

- список великих покупок, витрат – це, наприклад, побутова техніка, оплата навчання, поточний ремонт сантехніки. Причому в списку вони повинні розташовуватися відповідно до того, що в першу чергу необхідно зробити, щоб не перескакувати з справи на справу, а потім говорити, ой, а ось терміново потрібно зробити щось, а грошей не вистачає, і починаються додаткові витрати, не розраховані на цей місяць.

Як підсумок, в черговий раз неможливо відкласти ні копійки. Я вважаю, наприклад, цілком логічним відремонтувати сантехніку, щоб нічого не прорвало і не залило сусідів, ніж купити нову «мікрохвильовку», яка несподівано зламалася, можна і на плиті розігріти, нічого «страшного» не станеться.

- Список дрібних покупок, це такі витрати, як похід у магазин, причому будь-який, будь то продуктовий чи магазин одягу. Перед тим, як йти, потрібно взяти заздалегідь складений список необхідних продуктів, речей, інакше ви ризикуєте в черговий раз купити «багато потрібного», а на ділі все дійсно потрібне залишиться в магазині. Звичайно, список не виключає можливості того, що ви все-таки купите «ну дуже важливу річ», але все-таки, ймовірність покупок подібного роду за наявності у вас в руках списку знизиться до мінімуму.

З приводу походу в продуктовий магазин існує досить кумедний момент, який вам здасться смішним, але все ж, у продуктовий магазин завжди потрібно ходити ситим. Так, так, саме так, адже зараз практично в кожному з них існує такий відділ, як кулінарія, і коли ви переступаєте поріг магазину, вас огортає хмара запахів, які проникають в кожну клітинку вашого мозку. І ви вже не ви, а скупчення основних інстинктів, які вам, звичайно ж, хочеться задовольнити негайно, в даному випадку хапаючи з полиць усе, що не трапиться, природно, не пропускаючи прилавків вище зазначеного відділу.

Другим пунктом ощадливості є скорочення витрат грошей на обід. Цей момент, в принципі, вирішується елементарно – носити їжу на роботу з собою з дому.

Порахуйте, скільки в день витрачається на обід, по-хорошому гривень 50 (скрізь вказані умовні суми) плюс мінус, помножте на 5, а то і на 6 днів, а потім на 4 тижні, ну і як вам сума? Це добре, якщо є дешева їдальня під боком, та й у ній навряд чи вас «нагодують», ви все одно ще що-небудь, де-небудь перехопите. Тому, ще раз повторюся – носіть обід з дому.

У даному випадку може виникнути єдине питання сорому перед колегами, але тут вже важлива ваша психологічна незалежність від думки оточуючих. Найчастіше це просто заздрість, так, так саме вона, я сумніваюся, що ваші колеги були б проти і самі носити нормальну повноцінну їжу, тільки хто б їм приготовив цей обід.

У нас є знайомий, який отримує достатню кількість грошей, щоб харчуватися в кафе щодня, особливо собі ні в чому не відмовляючи. Але між тим він сам просить дружину, щоб вона в обов’язковому порядку готовила йому на роботу обід. Спочатку, як він розповідав, всі косилися, але через деякий час деякі з його колег так само почали приносити їжу з дому. Як кажуть, «поганий приклад заразливий». А зекономлені на обідах гроші можна відкласти на відпустку, новий ремонт, навчання на курсах, машину або інвестувати.

Третім пунктом ощадливості є купівля якісних, а відповідно, не дешевих речей. Дуже часто в гонитві за тим, щоб отримати відразу і багато, а головне дешево, ми купуємо речі, які дуже швидко виходять з «ладу» і вимагають, можна сказати, постійної заміни. В результаті чого, ми в черговий раз нібито нещодавно заощадивши, знову витрачаємо гроші на ту саму річ. Як кажуть, «скупий платить двічі», а то й тричі. У нас є чудові сусіди, які роблять у своїй квартирі косметичний ремонт (заміна шпалер) щороку.

В принципі, на це у них два обгрунтування – це те, що шпалери просто приходять в непридатність за рік, з причини того, що їх якість на рівні газетного паперу. І як вони самі кажуть «якось уже хочеться чогось новенького», хоча я думаю справа як раз-таки в першому пункті. Якщо порівняти, то наша родина, свого часу, заїхавши в нову квартиру, яка вимагала капітального ремонту, набагато повільніше робила ремонт, так як нам хотілося, щоб один раз зробивши, не повертатися до нього згодом.

Відповідно до цього і підбирався весь матеріал, ті ж шпалери чудово прикрашали стіни нашої квартири 5 років і тільки через 5 років ми задумалися, а чи не поміняти їх нам?

Є ще одна чудова фраза з приводу цієї тематики «ми не настільки багаті, щоб купувати дешеві речі». Знову ж таки приклад з життя, моєму другу знадобилися черевики, ми пішли в магазин, а він мені несподівано заявляє «Грошей особливо немає, тому він розраховує на 200 грн. (умовно)». При цьому згадує, що в минулому році він купив приблизно за ту ж суму зимові черевики, і їх ледве вистачило на сезон. Мені довелося деякий час провести в переконаннях, що не варто двічі наступати на ті ж граблі, в результаті облога була знята, і ми купили черевики за 650 (умовно). Виявилося, що вони і якістю кращі і на нозі сидять як треба, «а не як в тих». Так що, не варто економити на тих речах, які вам повинні служити тривалий час.

Від варіантів, як менше витратити на елементарних речах перейдемо до того, як зберегти накопичені гроші. Тут я теж можу запропонувати кілька варіантів.

Конверти, так, звичайнісінькі, біленькі, або, якщо хочете, з квіточками. Конвертів може бути декілька, тому що ви можете відкладати на різні цілі. Власне, крім основного доходу ви можете мати і додатковий, гроші з якого бажано зберігати окремо. У мене, наприклад, гроші з «калиму» йдуть виключно на моє захоплення, хоббі. Ці заощадження ні за яких умов не можуть піти ні на подорож, ні на одяг. На ці потреби у мене існує окремий конверт.

Єдиним мінусом конвертиків є їх доступність, так як не у всіх вистачає сили волі «Ну хоч 150 грн., ніби як тимчасово, не взяти з тієї купки». Причому ми кожен раз клятвенно обіцяємо собі, що як тільки, так відразу доповнимо відсутню суму. Не вірте собі, не вийде. Якщо ж ви все-таки хочете спробувати відкладати гроші за допомогою конвертиків, то раджу вам виховувати в собі силу волі, думайте про цілі, поставлені перед собою, і у вас все обов’язково вийде.

Ще один варіант, який для когось видасться більш прийнятним, є створення накопичувального рахунку, або рахунків, якщо мета не одна. Відкрийте в банку накопичувальний рахунок, куди ви регулярно будете відкладати гроші. Плюсом цього способу, на відміну від «конвертиків», є недоступність грошей. Ні, ну, звичайно ж, завжди можна піти і зняти їх, але це ж ще треба вибрати час, з’їздити в банк. У цей момент нас в терміновому порядку долає «лінь», а в голові з’являється думка ніби як «і так обійдемося». Власне, що і потрібно для подальшого збереження та накопичення Вашого «капіталу».

Різновидом накопичувального рахунку є накопичення за допомогою «зарплатної картки». Деяких людей відкриття окремого рахунку лякає – для цього знову треба спеціально їхати, заповнювати документи, загалом, причин можна знайти безліч, а тут вже готова картка. Гроші з неї можна знімати не повністю, таким чином накопичуючи певні суми на необхідні цілі, або і зовсім з однієї з карток не знімати гроші (це лише варіант, я чудово розумію, що далеко не всі собі це можуть дозволити). Єдиною складністю тут, як і у випадку з конвертами, є те, що дуже велика спокуса зняти більше, ніж хотів, оскільки картка завжди під рукою. На цьому моменті у вас повинна спрацьовувати вже вищезазначена сила волі, згадуйте про море, шубу, про чисту відремонтовану квартиру, і ваша рука здригнеться і ви не знімете гроші. Ну, а найкраще відкрити ощадний рахунок без картки. Ось тоді ви точно зможете накопичити певну суму, не витративши її заздалегідь.

Хотілося б відзначити ще пару, на перший погляд дрібних і необов’язкових, але в кінцевому підсумку важливих моментів.

Перше: тримайте в окремому конверті розміняні гроші на кожен день, але не всі, а лише розраховані на тиждень, поповнюючи його раз на тиждень. Інакше, якщо брати на день нерозміняними гривень 100, а то і 200, хоча більше 50 і не знадобляться, то у вас буде величезна спокуса витратити більше, причому як потім виявиться, в невідомому напрямку, на перший погляд на «дуже потрібні речі».

Друге: з усіх боків постійно чути голосіння: «ось багаті не економлять на відміну від нас, можуть собі дозволити купити щось одне, то інше». Насправді це міф, багаті якраз таки економлять, тільки набагато ефективніше, ніж бідні. Чого і вам бажаю. Так що, контролюйте свої витрати і ще раз контролюйте! І тоді ваші мрії і бажання почнуть збуватися, набуваючи реальні обриси, які вже будуть перебувати не у вас в голові, а безпосередньо перед вами, штовхаючи вас на нові звершення.

Схожі публікації:

Рубрика: ЯК ЗБЕРЕГТИ ГРОШІ Теги:

Коментарі

Коментарів поки немає


Вибачте, коментарі не доступні

При використанні матеріалів цього сайту обовязковим є гіперпосилання на DOSTATOK.ORG.UA, відкрите для індексації пошуковими системами