Як правильно оформити права на спадщину?

10.06.2014

оформлення правШвидке оформлення спадщини можливе тільки при якісній допомозі професійного юриста. Особа, яка бажає реалізувати своє право на вступ у спадщину, зобов’язана заявити про це, згідно з українським законодавством, на протязі шести повних календарних місяців з моменту настання обставин, що дозволяють йому реалізувати своє право на оформлення спадщини на території України.

Поняття спадку

У поняття спадок, згідно українському законодавству, включаються права і обов’язки, якими володів спадкодавець на юридично завірену дату відкриття спадщини і права, обов’язки, що не припинилися навіть після його смерті (про це йдеться в статті 1218 Громадянського Кодексу України). Отже, до поняття спадок відноситься зовсім не будинок, нерухомість, земельна ділянка або інше майно, а закріплення права володіння (права власності) на зазначені та інші об’єкти. Таким чином, поняття спадщини та оформлення прав спадщини – означає законодавче закріплення права власності на об’єкти успадкування.

Як правило, всі необхідні процедури успадкування відкриваються тільки після встановлення факту смерті громадянина-спадкодавця. Згідно з українським законодавством, відкриття процедури успадкування проводиться за останнім місцем проживання особи, яка є спадкодавцем. У тому випадку, якщо встановити останнє місце проживання такого громадянина неможливо, місцем відкриття процедури успадкування вибирається місце розташування майна, що підлягає передачі в спадщину.

Оформлення спадщини за заповітом

В цілому, оформлення спадщини, як процедура, підрозділяється на два види. Перший вид – оформлення спадщини за заповітом є найбільш переважною для особи, яка бажає отримати спадок. Згідно зі статтею 1217 Цивільного Кодексу України, така процедура спадкування стоїть на першому місці щодо процедури успадкування, що проводиться «за законом». Отже, виходячи з букви закону, отримати спадщину за заповітом можна куди швидше, при цьому дана процедура є більш пріоритетною підставою для отримання спадщини, ніж її оформлення «за законом», що припускає більш складні юридичні процеси.

Оформлення спадщини за заповітом здійснюється на підставі юридично правильно написаного і нотаріально завіреного документа – заповіту. У разі смерті фізичної особи, яка склала заповіт (і не скасувала його), право на спадщину реалізується у відповідність з юридично завіреною останньою волею спадкодавця.

Оформлення спадщини за законом

Ще один вид спадкування – оформлення спадщини за законом також законодавчо визначений в Україні. У відсутності документа, що підтверджує законну саму останню волю спадкодавця – заповіти, коло спадкоємців – осіб, яким покладена частка у майні, визначається законом: у тому числі визначається законом і певна індивідуальна частина спадщини (частки спадщини) кожної особи. У той же час потрібно розуміти, що оформлення спадщини за законом зводиться до чіткого визначення черговості одержання спадщини.

Саме ця процедура визначеа в законодавстві України. Щоб вступити в спадщину за законом, існують чітко описані правила оформлення. Так, в Україні передбачено не більше п’яти законних черг окремого закликання до спадкоємства майна. В обов’язковому порядку умовою законного закликання до спадкоємства кожної визначеної нормативними актами України наступної черги є повна відсутність спадкоємців попередньої черги або усунення (судове усунення або самоусунення) їх від права на спадщину, обгрунтоване і підтверджене згідно з українськими законами неприйняття ними або завірена нотаріально відмова від права прийняття спадщини.

Право на спадщину та оформлення спадщини в Україні

Реалізувати своє право на спадщину і юридично оформити спадщину законно в Україні можуть як фізичні особи, які є резидентами або нерезидентами, так і юридичні особи. Спадкоємцями як за заповітом, так і за українським законом можуть стати, а, значить, можуть вступити у спадок, фізособи – живі громадяни (тобто живі люди), новонароджені і навіть особи, яких зачали в період життя спадкодавця і народилися ці особи живими після початку відкриття процедури успадкування.

Окремі юридичні особи або територіальні юрисдикції (держава Україна, АР Крим, підприємство, територіальна громада або ж  іноземна держава) також можуть отримати право на спадщину. Як правило, оформлення спадщини для таких осіб частіше відбувається за процедурою спадкування за законом.

Документи для оформлення спадщини

Як і було зазначено, спадкоємцям важливо заявити про свої права в перебігу повних календарних шести місяців з юридично підтвердженого моменту настання такого права. Документи для оформлення спадщини збираються тривалий період часу, тому й оформлення спадщини займає від декількох тижнів до декількох місяців.

Читайте на cайті:

Рубрика: ІНШЕ Теги:

Коментарі

Коментарів поки немає


Вибачте, коментарі не доступні

При використанні матеріалів цього сайту обовязковим є гіперпосилання на DOSTATOK.ORG.UA, відкрите для індексації пошуковими системами