Сімейний бюджет і шість його складових

04.11.2013

оплата праціКоли чую міркування про фінанси в сімейному бюджеті, то, як правило, міркування крутяться навколо доходів: як їх збільшити, де і як знайти роботу більш високооплачувану, хто повинен забезпечувати дохід в родині – чоловік чи обидва партнери? Набагато рідше мова йде про скорочення витрат у сімейному бюджеті. Вже не кажучи про такі теми, як накопичити і як купити квартиру, а потім і фінансову свободу; систематизація доходів і витрат, відмова собі від чогось другорядного на користь постійного резерву і так далі. Але ж при цьому величезна кількість сімейних розбіжностей відбувається через гроші. Гроші, вірніше буде сказати, їх присутність або відсутність в сімейному бюджеті, дуже сильно впливають на відносини між подружжям, на виховання дітей, на стосунки з батьками, друзями і т.д.

Головне, необхідно зрозуміти, що фінансове щастя складаються далеко не тільки через те, який у вас дохід в сімейному бюджеті. Дуже часто зустрічається ситуація, що начебто і дохід досить високий, але грошей постійно не вистачає, відбуваються регулярні позики, то в друзів, то у рідних. У чому тут причина?

Фінансове благополуччя налічує шість основних складових у сімейному бюджеті і, якщо не працює хоча б один із цих шести пунктів, то щастя в сім’ї порушується, між подружжям регулярно починають виникати сварки і розбіжності, з’являється прихована агресія і взаємне невдоволення, а часом справа доходить і до розлучення. Грошове питання – одне з найактуальніших питань, яке необхідно постійно обговорювати, записувати те, що ви хочете бачити від себе і від свого партнера, вчитися не тільки заробляти, але й грамотно витрачати, думаючи також про майбутнє своєї сім’ї та пасивний дохід.

Прочитайте нижче описані шість складових фінансового щастя сім’ї та проаналізуйте своє життя і свій сімейний бюджет виходячи з отриманих знань. Якщо хоча б по одному з компонентів сімейного щастя у вас нуль або набагато нижче середнього, то це дуже сумно. Відповідно, на цей пункт (або пункти) необхідно звернути всю свою увагу протягом мінімум року (краще всього життя) і ваша фінансова ситуація повністю зміниться.

Шість складових фінансового щастя в сім’ї:

- дохід;

- витрата грошей, тобто відповідність доходу і витрат;

- своє житло;

- резерв;

- інвестиційний капітал;

- спільні цінності подружжя.

А тепер детальніше про кожен із цих пунктів.

Перше – дохід. Тут більш-менш все зрозуміло. Надходження грошей цілюще позначаються на сім’ї і звичайно на сімейному бюджеті. Тому, кожен чоловік в першу чергу має подбати про те, як заробити гроші і навести порядок в домашньому бюджеті. Це питання настільки велике і по ньому стільки багато літератури, що я не буду на ньому зупинятися. Найпоширеніші способи збільшення доходу – це підробіток і зростання по горизонтальній або вертикальній службі.

У мене тільки кілька зауважень з цього питання. Якщо дохід в родині відрізняється значною нерівномірністю, то потрібно обов’язково згладжувати цю нерівномірність. Припустимо, глава сім’ї працює не на окладі, а на відсотках від продаж. А ці відсотки місяць від місяця сильно відрізняються, а іншого доходу в родині немає. В деякі місяці дохід дуже хороший, а в деякі взагалі нічого немає. Незважаючи на високий дохід за рік, в сім’ї такої людини буде періодично, кілька разів на рік, не вистачати грошей. А через брак грошей у сімейному бюджеті виникає взаємне невдоволення між подружжям.

У цьому випадку необхідно резервувати гроші на рахунку в банку на випадок безгрошових місяців. Зробити це просто. Після отримання великої суми грошей, відразу ж відкласти мінімум 20% (можна і більше, у кожної родини свій бюджет) на ощадний вклад. А вже тільки після цього можна витрачати і витрачати решту суми.

Друге – це витрати. Точніше, відповідність доходу і витрат. Залізний закон шкільної арифметики! Витрата у сімейному бюджеті не може бути більше доходу! Ніби всі теоретично розуміють це, однак багато хто намагається його порушити.

Порушити закон все одно не виходить. Виходять тільки борги і позики у знайомих, родичів, знайомих друзів, в банку і так далі. Краще цього не допускати.

У зменшенні витрат кілька складових.

- Золоте правило – купувати менше. Часто правило купувати менше допомагає не тільки значно зменшити витрати, а й збільшити кількість вільного часу, здоров’я і т.п.

Наприклад, якщо ви менше купуєте ДВД дисків, то у вас стає не тільки менше витрат, а й більше вільного часу. Якщо ви купуєте менше їжі та спиртних напоїв, то у вас може знизитися вага і покращитися здоров’я. Дуже великі гроші, при аналізі витрат, йдуть на даремні щоденні витрати. Якщо підрахувати у скільки обходиться щоденна звичка після роботи з’їдати по бутерброду і випивати пляшку газованого напою. Це великі гроші.

Такі щоденні звички є у всіх, хто письмово не аналізує свої витрати. Не думайте, що у вас їх немає. Це природно для людини – витрачати свої гроші, навіть не роздумуючи над цим процесом. Подумайте над своїми щоденними звичками! Це можуть бути абсолютно непотрібні розмови по стільниковому телефону, походи по кафе, непотрібні покупки одягу на розпродажах, дорогі і до того ж шкідливі продукти харчування і т.д.

Часто можна почути і прочитати так звану «хорошу» пораду психологів, зазвичай для жінок, як підняти настрій: «Пройтися по магазинах і витратити певну кількість грошей із сімейного бюджету».

Ви знаєте, ваш настрій буде набагато кращий, якщо у вашому гаманці постійно будуть лежати купюри, а акції або куплена нерухомість буде приносити регулярний пасивний дохід. І не кажіть, що неможливо накопичити і так далі. Спочатку підрахуйте свої щоденні та щомісячні витрати, а потім помножте їх на 12 плюс складні відсотки – вийде ваш витрачений резерв, ті гроші, які через десять років могли б перетворитися на кругленьку суму.

- Наступний принцип – це купувати дешевше. Звичайний стільниковий телефон коштує близько 1 тис. грн. Модний стільниковий телефон коштує приблизно 3 тис. грн. Причому багато людей ніколи не використовують ті додаткові можливості, які дає дорогий телефон, він їм потрібен тільки для розмов. Залежно від рівня життя, такими речами, без яких цілком можна обійтися, або які можуть коштувати значно дешевше, стають: автомобіль, ремонт в квартирі, покупка непотрібного одягу, відпочинок в найдорожчих готелях, регулярне відвідування дорогих ресторанів, чергова «потрібна шубка» або модний чохол на сидінні автомобіля і так далі.

Є звичайно досить багато способів купувати дешевше. Це не тільки тримати під контролем своє бажання сподобатися іншим людям. Це так само звичка торгуватися, шукати кілька дорогих товарів, а не купувати в першому зустрічному магазині і т.д. Загалом, якщо є завдання знизити витрати сімейного бюджету, то шляхи для цього будуть знайдені.

- Купувати аналізуючи. Людина думає, що вона знає, куди витрачає гроші, але це не так. Якщо ви хоча б один місяць на рік будете записувати всі свої витрати, і потім письмово їх аналізувати, то впевнений, що довідаєтеся про себе дуже багато нового. Величезні гроші йдуть зовсім не туди, куди ви думаєте. Скоротити ці витрати іноді неможливо, так як ви їх навіть не помічаєте і не надаєте значення. Можна звичайно не записувати взагалі всі витрати сімейного бюджету, а тільки за певним напрямом, наприклад їжу, кафе, одяг і т.д.

- Попередження витрат, або профілактика витрат сімейного бюджету. Наприклад, якщо ви миєте черевики після вулиці і чистите кремом, то вони не тільки будуть виглядати краще, але і будуть носитися значно довше, незважаючи на витрати на крем.

Звичка одягати рукавички, фартух, робочий одяг. Якщо ви цього не робите, то можете порвати або забруднити хороший дорогий одяг, який потім доведеться міняти на новий.

Переїдання практично 100% призведе до додаткових хвороб, і відповідно, витрат на них, або, як мінімум, зниженій працездатності, і меншим доходам. Плюс саме по собі переїдання – більша витрата, тому що потрібно купувати більше їжі.

Таких правил, для кожної конкретної людини, можна нарахувати з десяток. Є дуже прості і дешеві, а частіше безкоштовні правила життя, які дозволяють знизити великі витрати в рази. Є правила про те, як зберігати зуби, хребет, свої фінансові вкладення, сім’ю, холодильник і т.д. Ці знання часто поміщаються на одній сторінці, а можуть заощадити масу грошей. Накопичуйте і використовуйте такі знання у своєму житті.

Третє, своє житло. Житло коштує дорого, і для багатьох родин саме житло стоїть у фінансовому плані на першому місці для того, щоб покращити сімейні стосунки.

Є невелика кількість сімей, які дійсно дружно живуть з батьками в одній квартирі. Однак, в переважній більшості випадків, для щасливого сімейного життя, необхідна окрема квартира або будинок.

Якщо ви тільки плануєте створити сім’ю, то на вашому місці я б особливо не розраховував, що ви будете щасливо жити з батьками і своєю другою половинкою. І батьки можуть бути прекрасними людьми і молода сім’я начебто люди непогані, а як зберуться разом під одним дахом, то виникають постійні тертя. Як їх позбутися? Звичайно, перший варіант – це звернутися до психологів, і спробувати налагодити ці відносини. Це, як правило не виходить, або дає незначний тимчасовий ефект.

Набагато краще рішення – це купити родині окрему квартиру. І не кажіть, що для вас це неможливо. Якщо ви хочете щасливо жити в сім’ї, у вас має бути своє житло. Тут немає місця для обговорення. Далі можна розмірковувати про те, як це зробити, в які терміни і т.д.

Четверте, резерв. Резерв – готівка в сімейному бюджеті, призначені для витрачання на непередбачені потреби. Не пам’ятаю, чия цитата, суть в наступному: «Єдине, в чому ми можемо бути впевненими – це те, що станеться непередбачене». А якщо стосовно до теми статті, то єдине, в чому ми можемо бути впевненими, це в тому, що в сімейному бюджеті будуть непередбачені витрати. Зрозумійте, що резерв, – це не ті гроші, які з деякою часткою ймовірності можуть знадобитися. Резерв обов’язково знадобиться. Тому не можна не створювати резерв.

Резерв буває як щомісячним, так і багаторічним. Люди звільняються, можуть тимчасово знизитися їхні доходи, можуть виникнути додаткові витрати і т.д. Повинен бути якийсь резерв на додаткові витрати в щомісячному бюджеті. Крім цього повинен бути резерв для сім’ї на кілька місяців проживання без доходів, або на великі непередбачені витрати. В даному випадку під непередбаченими витратами я маю на увазі звичайно не несподівану потребу купити телевізор більшого розміру. Непередбачені обставини – це порвані штани, несподіване звільнення з роботи, поломка холодильника і т.д.

П’яте. Інвестиційний капітал (або борг). Це ті гроші, які вкладені в акції, нерухомість, і приносять дохід, незалежно від того, працюєте ви чи ні.

Позбавтеся від всіх споживчих боргів. Якщо і потрібно брати борг (кредит), то тільки для покупки чергової нерухомості. У будь-якому іншому випадку борги неприйнятні. Часто трапляється так – сім’я набрала велику кількість побутової техніки, меблів і машину в кредит, а ситуація змінилася, телевізор зламався, дохід в сім’ї різко знизився, а борги важать і тиснуть на їх плечі ще не один рік. Ось і подумайте, чи потрібно вам штучно створювати таку ситуацію для себе? Плюс до всього, все те, що не відноситься до нерухомості, після вивезення його з магазину моментально знецінюється, і продати ви його вже не зможете (за нормальною ціною).

Однозначно, що сім’я без споживчих кредитів більш щаслива, ніж сім’я з великими і особливо тривалими кредитами. (Мова в даному випадку не йде про кредити на купівлю житла, про які окрема розмова). Необхідність щомісячних виплат, особливо, якщо вони значні і (або) тривалі за часом, психологічно важко для 90% людей і для 90% сімейних бюджетів.

І так само не викликає суперечок те, що сім’я, у якої є інвестиційний капітал, який видає дохід, незалежно від того, чи працюють члени сім’ї чи ні, так само в середньому більш щаслива. Під таким інвестиційним капіталом я маю на увазі акції, або нерухомість, призначену для здачі в оренду.

Позбавтеся від споживчих боргів, і придбайте інвестиційний капітал і ви будете більш щасливі, ніж ті у кого є борги і немає інвестицій.

Шосте. Загальні погляди подружжя на необхідний дохід, витрати і вкладення грошей.

Для того, щоб жити щасливо, подружжя повинно дотримуватися приблизно однакових поглядів на грошові питання і сімейний бюджет. Якщо цього немає, то ніякі доходи чи вміння витрачати гроші одним з членів сім’ї, можуть не допомогти, в сім’ї будуть постійно виникати суперечки.

Які часто виникають питання?

На який дохід (рівень життя) претендують дружини, і протягом якого терміну? Чи готові вкласти деякі гроші в освіту, в бізнес і т.п. без гарантії повернення? Якщо один член сім’ї хоче шикарний автомобіль, квартиру, відпочинок, і бажано все і відразу, а другий хоче інвестувати в акції, то домовитися їм буде непросто.

Чи можна брати споживчі кредити, і якщо можна, то на які суми? Те ж з іпотечними кредитами.

Чи займає сім’я друзям і родичам гроші в борг? Якщо так, то на які терміни, які суми, і на яких умовах? Займаєте ви самі в борг, на яких умовах? Якщо ні, то ще краще!

Як ви витрачаєте кошти? Чи є виділений грошовий резерв? Чи ведете ви письмовий облік витрат?

Скільки ви виділяєте на особисті витрати?

Справжнє задоволення жити в родині, де обоє, дотримуються однакових поглядів на життя, і зокрема, на гроші і сімейний бюджет. Якщо цього немає, то потрібно їх виробляти. Міркуйте над своїми поглядами, розмовляйте і обговорюйте сімейний бюджет з чоловіком, вивчайте разом книги і відвідуйте семінари. Поступово ваші погляди зблизяться.

Складовими сімейного фінансового щастя є: дохід, витрата, резерв, своє житло, інвестиційний капітал, однакові погляди на гроші.

Якщо у вас є всі складові фінансового сімейного щастя і ваш сімейний бюджет в повному порядку, то ваша сім’я у фінансовому плані буде дуже плавно пересуватися по життю, навіть не помічаючи штормів. Це прекрасний стан і варто витратити свій час і зусилля, щоб добитися його.

Читайте на cайті:

Рубрика: ЯК ЗАРОБИТИ ГРОШІ,ЯК ЗБЕРЕГТИ ГРОШІ Теги:

Коментарі

Коментарів поки немає


Вибачте, коментарі не доступні

При використанні матеріалів цього сайту обовязковим є гіперпосилання на DOSTATOK.ORG.UA, відкрите для індексації пошуковими системами