Сімейний бюджет впливає на сімейне щастя

01.07.2013

оплата праціГроші грають величезну роль в сімейному житті . Скоріше навіть так: якщо в сім’ї, в сімейному бюджеті, постійна нестача грошей, борги і напружена фінансова ситуація – це явно не йде на користь і зміцнення сімейних відносин. Рано чи пізно у подружжя накопичиться втома, взаємне невдоволення, почнуться взаємні докори і звинувачення один одного у фінансових проблемах.

Важливо зрозуміти, що багато розлучень і відчужень між подружжям часто відбуваються саме через брак грошей в сімейному бюджеті. Так як, за визначенням, неможливо жити і радіти, коли на тебе тиснуть неоплачені рахунки, борги за кредитами і маленька зарплата.

Під час такої ситуації навіть смішно стає, коли де-небудь мигцем проноситься фраза, що “гроші щастя не приносять”. Приносять, ще й як приносять. У всякому разі ті сім’ї, у яких доходи перевищують їхні витрати, живуть набагато щасливіше, міцніше і дружніше, ніж ті сім’ї, де вічний брак грошей у сімейному бюджеті і борги. Воно й зрозуміло, про яке щастя, радість, взаємну довіру і потяг можна говорити, якщо в такій сім’ї дружина незадоволена чоловіком, що той мало заробляє, не забезпечує сім’ю, а чоловік незадоволений дружиною, що вона його постійно пиляє, або не вміє розпоряджатися грошима.

Давайте почнемо розбиратися в цій ситуації і шукати причини, чому так відбувається? Але не з тієї позиції, яку можна почути в багатьох жінок: «Мужчини перевелись, він нічого не заробляє, доводиться мені працювати». Так, але ця ситуація – усього лише наслідок, а не причина. А вам ніколи не хотілося знайти саме причину, що відбувається, розібратися в ній і змінити наслідок?

Отже, наше ставлення до грошей, як і до всіх інших аспектів життя, закладається з дитинства батьками. Якщо ваші батьки були цілком успішними, вміли вести бюджет і поводитися з грошима, то і ви росли в атмосфері гармонійного відношення до грошей, вбираючи з дитинства те, як витрачати гроші і розпоряджатися своїм бюджетом, і зараз навряд чи у вашій сім’ї виникають якісь фінансові труднощі. Ну, а якщо в сім’ї ваших батьків негативно ставилися до багатства, не вміли мудро і грамотно розпоряджатися тими коштами, що були? Тоді, швидше за все, зараз у вашій родині періодично не вистачає грошей на ті чи інші потреби, мрії і бажання.

Так от, для того, щоб зрозуміти, звідки зараз у вашій родині фінансові труднощі, проаналізуйте уважно те, як ваші близькі та рідні ставляться до грошей? Що ваші батьки говорять про багатих і успішних людей? Що вам у дитинстві відповідали, коли ви ділилися своїми мріями про те, що “Я виросту, стану успішним, щасливим і багатим”?

Уважно, дуже уважно пропишіть фінансові програми, які переважають в сім’ї ваших батьків та сім’ї батьків вашого чоловіка. Тільки й тут не йдіть у звинувачення батьків, а поставтеся до цього, як до шкільного завдання. Вам необхідно виявити помилковість у системі і усунути її. Але усунути цю помилку вже зі своєї системи, щоб ваше життя почало поліпшуватися. Ще раз – не шукайте «крайніх і винних», це ні до чого хорошого не призведе, тільки лише погіршить ситуацію. Просто знайдіть системну помилку і крок за кроком працюйте над її усуненням.

Найкраще я наведу вам кілька прикладів негативного ставлення до грошей, які були присутні кілька років тому в одній сім’ї і те, як виявляли причину, а потім її усували. А на прикладі ви зможете краще зрозуміти алгоритм дій і застосувати його у своєму житті.

Свого часу фінансові труднощі не обійшли цю сім’ю стороною. В молодості їм здавалося, що «море по коліна і вже якось не будемо жити так, як живуть батьки. І всі мрії реалізуємо і легко доб’ємося того, про що мріяли». Але реальне життя виявилося «трохи» не таке, як думали про нього в молодості. І ось вже в перші роки сімейного життя почалися фінансові труднощі. Конкретно вони виражалися в тому, що при будь-якому доході, навіть при гарному, була постійна нестача грошей. За кілька днів до зарплати виявлялося, що і їздити нема за що, і купити продукти теж. Подібна ситуація повторювалася із місяця в місяць, з року в рік, поки в якийсь момент все це не набридло і не сіли розбиратися, а чому, власне, так відбувається? Адже обоє непогано заробляємо, так чому ж постійно відчуваємо брак грошей? А коли грошей не вистачало, починали виникати взаємні образи, докори, обіцянки, що так більше витрачати не будемо і так далі.

Стали аналізувати і шукати саме причину, що відбувається. Взяли приклад батьків і стали дуже уважно аналізувати їх ставлення до грошей. І ось бачимо, що ставлення до грошей дочки точнісінько схоже на ставлення до грошей її матері.

У чому це проявлялося. Наприклад, коли тільки зустрілася з майбутнім чоловіком, у нього постійно були з собою гроші, усілякі там накоплені, він збирав на кімнату, у нього були плани і вже ніяк він не був схожий на того чоловіка, у якого фінансові труднощі. А з часом же сімейний гаманець перекочував до дружини, у чоловіка зникли кудись накоплені і він міг розтратити гроші, що залишилися до зарплати незрозуміло на що, після чого дружина починала вишукувати десь можливості, знімала гроші з резервного рахунку і так далі. Загалом, точнісінько поведінка її матері. Адже у сім’ї її батьків мати відповідає за планування бюджету, а батько хоч і завжди непогано заробляє, але грає таки чоловіка-хлопчика, який може і витратити гроші не замислюючись, і при цьому не сильно вникаючи в сімейний бюджет. Загалом, їм так подобається – і добре з ними, але вони так не хотіла жити!

Обговоривши свою сценарну програму по відношенню до грошей з чоловіком, сіли вишукувати його програми. І що ж побачили? У сім’ї його батьків гаманець завжди у батька, а мати у них грає роль марнотрати, зовсім ні про що не піклується жінка. Батько розпоряджається бюджетом, все закуповує, планує, забезпечує житлом, займається ремонтом і так далі. Мати витрачає і не особливо замислюється про те, що взагалі таке гроші, і що їх може не вистачати. Отже, чоловік перейняв сценарій і ставлення до грошей у своєї матері.

Скажу відразу, весь цей «розбір польотів» не дався легко і просто, і відбувався він не один день, і навіть не один місяць. Часом досі ні-ні, та й почнуть піднімати голову ті старі програмки. Але зараз їм набагато простіше, вони не хочуть більше туди повертатися, і швиденько удвох викорінюють навіть всілякі натяки на подібне.

Другий сценарій – це повне неприйняття грошей і багатства. Багато років, навіть маючи фінансову можливість, вони не брали в своє життя гроші й багатство. Як примудрилися купити собі квартиру і навіть інвестувати. Але на цьому їхні «подвиги» закінчилися. Вони робили ремонти в квартирі для орендарів, при цьому самі довгий час жили у квартирі без ремонту. Купували дорогі подарунки родичам і друзям, кілька разів оплатили поїздку до будинку відпочинку своїм батькам, але при цьому самі за перші 7 років сімейного життя ні разу не з’їздили у відпустку. Всередині немов говорило якесь почуття провини і засудження себе за свої бажання і можливості. Вони немов постійно позбувалися великих сум грошей. Було відчуття, ніби “Як це ми дозволимо собі багатство і хороший рівень життя, як це ми дозволимо витрачати гроші на себе і в задоволення”? Ні, вони їх просто витрачали даремно, вони немов вислизали з їхніх рук, або витрачали на інших людей.

І тоді дружина так само сіла і стали аналізувати своє дитинство. Ну, звичайно ж, ось воно, спливає сцена, коли в підлітковому віці просить купити одяг, так як скасували шкільну форму, і не було в чому ходити, а у відповідь, що матеріалістка і думаєш тільки про гроші. І треба брати приклад з сестри, вона особистість духовна, а ти вся в рідню свого батька пішла.

А ось спливає образ з ще більш раннього дитинства, перебування у селі у бабусі і дідом. Вони тримали багато худоби, і доводилося працювати з ранку до вечора, але вся ця робота йшла в порожню. А на запитання, чому вони не продають молоко, сметану, м’ясо, бабуся відповідала, що краще виллє його поросятам, ніж продасть за гроші. При цьому додаючи, що «он сусіди, ті багаті, відбудували собі великий дім, одразу зрозуміло, що крадуть, на чесні гроші нібито, таке неможливо собі дозволити».

Ходили дід з бабусею тільки в робочому одязі, в будинку все було дуже скромно і ніколи вони не дозволяли собі якось порадіти, кудись з’їздити відпочити, або щось для себе придбати.

Так що, виросла вона матеріалісткою з чітким внутрішнім неприйняттям грошей і багатства. І на додаток до всього з почуттям провини і думками «Гроші та бажання – це погано». І багато років засуджувала прагнення до успіху, благополуччя і процвітання.

Далі подивилися і проаналізували програми відношення до грошей батьків чоловіка. Там була плюс-мінус схожа ситуація. Правда, як сказав чоловік, батько його завжди добре заробляв, але вони ніколи не витрачали гроші на себе. Ось його слова: «Я взагалі не розумію, куди гроші тоді витрачалися. Батько заробляв 500 рублів, коли середня зарплата була 180 рублів. У матері була середня зарплата. Вдома був скромний ремонт, просто побілені стіни. Нікуди ми не їздили, машини не було, якоїсь техніки, меблів, або одягу – нічого цього не було. Коли ж він приходив до свого друга, у якого батьки якраз отримували середні зарплати, то у них був хороший ремонт, машина, на яку вони накопичили, вони їздили на море всією сім’єю.

І зараз у батьків гроші є, але якщо подивитися на їх одяг і обстановку в будинку, про це ніколи не здогадаєшся. Виходить, вони не дозволяють витрачати себе на себе. Виходить, що ось ця незрозуміла, безглузда економія проявляється і в мене. При нормальному доході не можемо дозволити зробити собі ремонт, з’їздити відпочити і так далі».

Ось так опрацьовували з чоловіком негативні програми і сценарії, які вони списали в дитинстві з життя своїх батьків. Та й зараз продовжують опрацьовувати ті переконання, які заважають їм рухатися до своїх цілей і доставляють неприємні ситуації в житті.

Як конкретно опрацьовувати батьківські програми? Після того, як знайшли негативний сценарій, то треба сісти і формувати новий образ того, як ви хочете жити самі. Не концентруйте думки на тому, як “все погано”, ні, потрібно прописувати те, а як ви хочете, щоб було в вашому житті? І протягом двох-трьох місяців працювати з тією чи іншою програмою, кожен вечір намагатися подумати над тим, як хочете жити, що хочете в собі змінити і перетворити, і яким хочете бачити своє життя. Так само обговорюйте ті дії, які необхідно зробити, щоб ситуація змінилася.

Потім щось робити і обговорювати, що вийшло, а що – ні. І що зможете зробити для того, щоб більш ефективно діяти в тому напрямку, про який мрієте.

Так як стаття стосується безпосередньо грошей у сімейному бюджеті і їхнього впливу на сімейне щастя, можу сказати, що після опрацювання негативного ставлення до грошей, ситуація сильно зміниться. Сімейний бюджет стає спільним, обоє маєте до нього однаковий доступ і однакову відповідальність. Почне забуватися, що чоловік раніше міг розтратити гроші. Звичайно ж, треба з’їздити кілька разів разом відпочити, та й багато ще дечого змінити в сімейному житті на краще. Але про це в іншій статті.

Головне, щоб не стали звинувачувати один одного і своїх батьків. Просто знайшли і зрозуміли, чому у вашому житті була саме така ситуація, усунули її та сформували новий образ відношення до грошей і виробили нові навички та звички.

Читайте на cайті:

Рубрика: ЦІКАВЕ Теги:

Коментарі

Коментарів поки немає


Написати

(обовязково)

(обовязково)


При використанні матеріалів цього сайту обовязковим є гіперпосилання на DOSTATOK.ORG.UA, відкрите для індексації пошуковими системами