У грошах щастя?

14.12.2012

За статистикою перше місце серед причин, що викликають сварки подружжя, міцно займають гроші.

Про те, що багатство псує людей, ми знаємо з дитинства. Проте з віком приходить розуміння: бідність псує людину нітрохи не менше!

Так чи в грошах щастя? Відповідь на це питання з’ясовувала разом з експертами.

“А я знову хочу в Париж!”

- Не в грошах щастя! – гордо промовила заїжджену фразу знайома, яка вже півтора року ніде не працює, оскільки, за її власними словами, займається “самовдосконаленням”. Її чоловік, до речі, теж не перепрацьовує: раз на місяць їздить брати плату з мешканців, яким здає квартиру. На хліб, як кажуть, вистачає, але в цілому живуть без надмірностей.

- А в чому для тебе щастя? – Запитую. Не те щоб мені було цікаво, скоріше для підтримки розмови.

- Ну, я не знаю … – змішалася вона. – Але точно не в грошах! Я б, наприклад, дуже хотіла багато подорожувати. Це ж так цікаво. Подивитися світ, побачити своїми очима різні країни. А найбільше хочу в Париж!

- Чого ж не поїдеш, раз так хочеш?

- Так грошей немає …

Ну що тут скажеш?

Економісти і психологи

Від грошей залежить наш добробут в самому широкому сенсі цього слова, як би ми не пручалися цієї думки. Саме вони диктують нам, чим харчуватися, у що одягатися, де відпочивати, та й взагалі – як жити! Так виходить, щастя все ж в грошах? У економістів і психологів різні думки на цей рахунок.

Очевидний факт: люди завжди намагаються продати товар подорожче, а купити дешевше. В обох випадках, зауважують економісти, людина отримує задоволення. Звідси висновок: чим більше грошей, тим вище моральне задоволення і, отже, тим людина щасливішою.

У той же час психолог Гарвардського університету Даніель Гілберт переконаний: гроші роблять людей щасливішими тільки тоді, коли дозволяють перейти з принизливої ​​бідності в середній клас. А от далі цього ступеня багатство не робить помітного впливу на людське щастя.

Думка психолога підтверджується масштабним дослідженням. Людям з самих різних соціальних шарів запропонували оцінити рівень свого добробуту за семибальною шкалою, де 1 – “зовсім не задоволений своїм життям”, а 7 – “повністю задоволений”. Виявилося, що середній бал американських мільйонерів – 5,8, а бездомних в Калькутті – 2,9. Але не варто робити поспішних висновків, що гроші роблять людей щасливішими. Своє щастя на 5,8 також оцінили інуїти північній Гренландії, зовсім не живуть в розкоші, а також скотарі Кенії, що проживають в хатинах без електрики і гарячої води. А, наприклад, мешканці нетрів районів в Калькутті виявилися щасливі на 4,6 бала. Словом, в принципі теорія Гілберта виправдовується: гроші приносять щастя тоді, коли дозволяють піднятися людині з дна суспільства.

Разом весело крокувати!

Разом з добробутом гроші приносять людині впевненість у собі і певний спокій. Тільки от невдача: у той час як одні ледь зводять кінці з кінцями, інші так і притягують гроші на рівному місці!

- У людини грошей стільки, скільки вона дозволяє собі, – вважає психолог Оксана Навроцька. – Люди, які не мають грошей, просто не можуть ясно собі уявити, що таке багатство. Це і заважає їм заробляти, створюючи власний стан.

Крім того, говорить психолог, проаналізувавши постійне безгрошів’я в бесіді з фахівцем, більшість людей приходять до невтішного висновку. Виявляється, що корінь цих неприємних проблем криється в хронічній нелюбові до грошей. “Від трудів праведних не возведешь палат кам’яних”, “Великі гроші даються лише потом і кров’ю”, “Не в грошах щастя”, “Бути багатим – соромно” – ці та інші програми керують життям людей і не дають їм вирватися із замкнутого кола. А гроші відповідають на подібні гасла цілком логічною нелюбов’ю.

Багато хто вважає, що відкласти і зберегти певну суму вони можуть, лише відмовляючись від чогось, однак, на думку фінансових експертів, дана установка не зовсім вірна. Є дуже простий і дієвий спосіб відкладати гроші. Якщо, отримавши зарплату, ви відкладіть в загашник десяту частину суми, то на гроші, що залишилися проживете так само добре (або так само погано), як і в попередньому місяці – рівно нічого не зміниться. З іншого боку, ці скромні кошти через деякий час перетворяться в цілком значну суму.

Секрети благополуччя

Опитування показало, що майже половина наших читачів переконані: щастя все ж не в грошах! Можливо, роблячи настільки сміливу заяву, опитані насправді мають на увазі “не тільки в грошах”? У такому випадку з ними згодні не тільки психологи, але і дослідники, що вивчали дане питання не один десяток років.

Щоб з’ясувати секрет щасливого життя, новозеландські вчені витратили – не багато не мало – 32 роки. Протягом цього часу дослідники стежили за більш ніж 800 “піддослідними”, оцінюючи благополучність сім’ї в дитинстві, взаємини з однолітками, успіхи в навчанні, а потім визначали, наскільки людина щаслива у дорослому житті. Результати показали однозначну залежність між позитивним досвідом спілкування в дитинстві і юності і добробутом у дорослому житті. Це дозволило вченим зробити висновок: позитивні відносини в ранньому віці вчать людину цінувати соціальні взаємозв’язки, і вже ці зв’язки роблять її щасливою.

Соціологічне опитування інституту Геллапа і зовсім показало, що щастя залежить від росту! З’ясувалося, що представники сильної статі зростом вище своєї “чоловічої норми” (177,8 см), а жінки вище своєї (162,6 см) відчувають себе більш щасливими. При цьому соціологи навіть вивели якусь математичну залежність: кожні 2,54 сантиметра додаткового зросту дозволяє підвищити рівень щастя на стільки ж, на скільки його підвищує збільшення сімейного доходу на 4 відсотки!

В результаті коло замикається, і ми повертаємося до того, з чого почали. Виходить, що і коротуни можуть змиритися зі своїм зростом і відчути себе щасливими, якщо їх гаманець буде повний грошей…

Думка

Еквівалент подружніх відносин.

- Хоча за статистикою сварки між подружжям через гроші стоять на першому місці, справа все ж, за великим рахунком, не в грошах, – вважає віце-президент НПЦ “Діаналіз” психолог Вікторія Єгорова. – І якщо в парі почастішали сварки, потрібно розбиратися, що за цим стоїть. Чи дійсно причиною цього є нестача фінансових коштів? Справа в тому, що гроші є універсальним еквівалентом, і саме як еквівалент гроші беруть на себе функцію універсального проявника всіх складнощів і проблем, які присутні у пари. Для ілюстрації можна уявити собі якусь нереальну пару, у якої гроші є у будь-якій кількості і будь-який час. Проте чи означає це, що подружжя не будуть відчувати жодних проблем? Природно ні: проблеми будуть, тільки виражатися вони будуть іншими еквівалентами.

Тому вирішувати грошові проблеми потрібно не тільки на рівні грошей, але і на рівні відносин. У подружніх взаєминах необхідно вміти домовлятися, враховувати інтереси партнера, йти назустріч один одному, поступатися. І процес цей має бути взаємним, інакше тривалого успіху не досягти. Якщо між подружжям існує взаєморозуміння і підтримка, будь-які проблеми, в тому числі і грошові, можуть бути вирішені. Складіть договір, розподіліть обов’язки і витрати, залучіть третіх осіб, використовуйте інші способи – головне, щоб було бажання домовитися і діяти разом.

Ну і ну!

Результати опитування, проведеного у Великобританії на тему “Що ви готові зробити за мільйон?”, Виявилися приголомшливими: дві третини населення готові за такі гроші… з’їсти відро тарганів! Навіть якщо припустити, що хоча б половина опитаних занадто погарячкувала і не цілком розрахувала свої сили, виникає закономірне питання: де взяти стільки тарганів?

Важливо!

Оптимальний “НЗ”

Психологи й економісти сходяться в тому, що для відчуття безпеки в заначці повинна лежати сума, на яку родина в разі необхідності може прожити півроку. Відповідно, якщо ваша сім’я витрачає в місяць 6 тис. грн., То “недоторканий запас” має становити мінімум 36 тис. грн. – Ось до такої суми і потрібно прагнути.

Чи згодні ви з популярною фразою “не в грошах щастя”?

29% Важко сказати

48% Так, повністю згоден

23% Ні, категорично не згоден

До речі

Ось це стрес!

Кількість грошей в житті людини безпосередньо пов’язане з кількістю його особистої енергії. Якщо енергетичний потенціал людини малий, не варто розраховувати на мільйони – він з ними просто не впорається! Саме цим і обумовлені поширені випадки, коли люди виграють великі суми, але потім дуже швидко їх втрачають. І навпаки, якщо енергетичний потенціал людини великий, то навіть малі гроші в його руках поступово перетворяться на великі.

До речі, на відміну від наших везунчиків, які як діти радіють, вигравши в лотерею, американці, дізнавшись, що на їх голову раптово обрушилося багатство, впадають у транс і навіть переживають стрес. І це не жарт: у Сан-Франциско для таких людей спеціально створений інститут з проблем грошей, сенсу буття і життєвого вибору.

10 “не”, які допоможуть примножити власні кошти:

Не лінуватися

Не брати чужого

Не скупитися

Не заздрити

Не дозволяти себе обраховувати

Не скаржитися на відсутність грошей

Не обговорювати фінансові проблеми інших

Не говорити “мені стільки ніколи не заробити”

Не чекати “манни небесної”

Не витрачати ні копійки з отриманих грошей в день зарплати

В тему

О, щасливчик!

Дослідники виявили цікаву залежність між щастям і рівнем доходів. Виявилося, що люди, які в юності вважають себе щасливими, пізніше мають більш низький рівень доходу, ніж їх менш задоволені життям однолітки. Автор дослідження американський психолог Едвард Дінер і його колеги почали опитування молодих американців ще в далекому 1976. Виявилося, що ті, хто в студентські роки вважали себе абсолютними щасливчиками, до 30-річного віку заробляли в середньому на 3500 доларів менше тих, хто був менш задоволений своїм життям. Учений припустив: швидше за все справа в тому, що люди з першої групи рідше відчувають необхідність міняти роботу і отримувати додаткову освіту, а тому їх дохід в кінцевому підсумку виявляється нижчим.

 

Читайте на cайті:

Рубрика: ЯК ЗБЕРЕГТИ ГРОШІ Теги:

Коментарі

Коментарів поки немає


Написати

(обовязково)

(обовязково)


При використанні матеріалів цього сайту обовязковим є гіперпосилання на DOSTATOK.ORG.UA, відкрите для індексації пошуковими системами