Як не втратити гроші під час фінансової кризи?

14.11.2011

криза

Порівняємо нинішню ситуацію з фінансовою кризою 2008 року і зобимо висновки.

Знання – сила. Але не тільки. У нинішніх умовах знання – це в першу чергу гроші. Зараз той, хто зможе передбачити, як будуть розвиватися події в найближчі місяці, зможе непогано на цьому заробити. Або хоча б не втратити нажите. Як відомо, історія розвивається по спіралі. А фінансові кризи в економіці дуже сильно нагадують одна одну, розігруючись за схожим сценарієм. Висновок – знаючи алгоритм, можна поступити фінансово грамотно. Але для початку розберемося з тим, що зараз відбувається.

До чого все йде?

 

Проблеми в Євросоюзі і США, схоже, зайшли занадто далеко.  Греція знаходиться в двох кроках від дефолту.  У жовтні в уряду повинні остаточно закінчитися гроші.  І допомагати грекам грошима їхні колеги по єврозоні не поспішають.  Всі минулі субсидії пішли як у бездонну бочку, а ефекту не видно.  І якщо раніше експерти схилялися до того, що влада Євросоюзу буде швидше друкувати гроші, ніж відмовляться від ідеї Єдиної Європи, тепер точка зору майже змінилася.  Як пишуть німецькі ЗМІ, в мінфіні Німеччини щосили опрацьовують можливі сценарії банкрутства Греції.  Мета – провести неминучий дефолт з найменшими втратами для всіх.  У результаті Німеччині (головний кредитор) доведеться рятувати лише кілька власних банків (в основному вони скуповували грецькі держоблігації), але не підтримувати без кінця грошима безперспективного сусіда.

- На мій погляд, дефолт Греції – це справа найближчих тижнів, – упевнений Михайло Королюк, начальник Управління інвестиціями ІФК «Солід».  – Але це не нова криза, а продовження старої, яка почався в 2008 році.  Вона пов’язаний з тим, що ряд країн, щоб не допустити зниження рівня життя, стали заповнювати його кредитами.  А «світлий проміжок» 2010 і початку 2011 року був визваний програмами стимулювання, які йшли за рахунок нарощування держборгів.  Як тільки «допінг» закінчився, економіка знову пішла вниз.

- Як кажуть, сподівайся на краще, але готуйся до гіршого, – радить Ігор Ніколаєв, доктор економічних наук.  – Після недавніх подій економіка дозріла для кризи, вона готова в будь-який момент звалитися.  У такій ситуації мені не віриться, що все може розгорнутися в кращу сторону.  Тому прогноз такий: з високим ступенем ймовірності друга хвиля світової кризи почнеться ще до кінця поточного року.

Більшість розвинених країн світу – великі боржники.  Сенс такої фінансової політики був у тому, щоб брати більше грошей в інших країн на розвиток своєї економіки.  Але в останні роки цей розрахунок не виправдовувався.  У результаті борги росли, а економіка тупцювала на місці.  Тепер прийшов час платити за рахунками.  Значить, треба скорочувати витрати.

Для України це загрожує лише одним.  Головне джерело наших доходів – продаж на експорт металу і продукції сільського господарства.  Якщо розвинені країни Європи (це одні з наших основних споживачів) скоротять своє споживання, то ціна на сировину різко знизиться.  І в цьому випадку урізати витрати бюджету доведеться вже нам.

Універсальна стратегія під час фінансової кризи

 

Звичайно, пророкувати фінансову кризу – це все одно що ворожити на кавовій гущі.  Ще Єгор Гайдар говорив, що можна сміливо давати Нобелівську премію тій людині, хто зможе безпомилково передбачити ціну на нафту.  Проте криза 2008 року нас дечому навчила.  Тоді населення кинулося створювати заначку.  Обсяг вкладів за пару років виріс практично вдвічі.  Але, як показують дані НБУ, в останній рік українці знову стали масово брати кредити.  Банки досить сильно знизили ставки по позиках, ось народ і пішов за довгою гривнею.

- Є якась послідовність: спочатку в ціні падають акції, потім вони ростуть, а паралельно з цим падають ціни на нерухомість, – каже Микола Солабуто, керуючий активами ІК «Брокеркредитсервіс».  – Тому стратегія проста.  Під час розпалу кризи, коли цінні папери вже неабияк подешевшали, потрібно купувати акції або відкривати високоприбуткові депозити.  При виході з фінансової кризи – продавати акції і закривати депозити, а на виручені гроші купувати нерухомість.  Саме в цей момент ціни на неї будуть найнижчими.

Якщо проаналізувати криза 2008 – 2009 роки, то так і сталося.  Спочатку акції багатьох компаній впали в ціні в 5 – 10 разів.  А через кілька місяців різко пішли в ріст.  Ті, хто вчасно в них вклався, получили непоганий навар.  При цьому ціни на нерухомість до кінця 2009 року впали приблизно на 15 – 20%.  Які ще висновки можна зробити, виходячи з досвіду минулих років?

1.  ВАЛЮТА

 

За підсумками тієї фінансової кризи виграли ті, хто встиг вчасно вкластися у валюту.  Долар і євро тоді подорожчали на 30 – 50% всього за кілька місяців.  І нехай проблеми зараз і в Європі, і в США, але чим гірше криза, тим краще себе будуть почувати їх валюти.  Принцип простий – інвестори під час паніки на біржі продають акції.  Але якщо раніше отримані гроші вони вкладали у валюти й облігації розвинених країн, то тепер другі (а саме держоблігації США та країн Європи) перебувають під пресом величезних боргів.  Значить, шлях один – долар і євро.  Природно, на цьому тлі гривні нічого не залишається, як дешевшати.

2.  ЗОЛОТО

 

Як тільки починається фінансова криза, інвестори в страху розпродають все, що потрапляє їм під руку.  В такий неспокійний час найбільше цінується кеш (від англ. Cash – «готівка»).  А золото, як не крути, все одно менш ліквідний (тобто його не можна віднести в магазин і купити на нього їжу) актив.  Тому мерзенний метал в перші місяці кризи теж активно дешевшає.  Приміром, у 2008 році унція золота впала в ціні з $ 1000 до $ 600.  Однак потім, коли валюти стали дешевшати, основний дорогоцінний метал знову став дорожчати і виріс у вартості приблизно в три рази.

До речі, ситуація вже повторюється.  В останні тижні ціна на золото почала скочуватися вниз.  Швидше за все, найближчими місяцями зниження продовжиться.  Проте з наростанням фінансової кризи інтерес інвесторів до цього захисного металу («золото завжди буде в ціні») знову підвищиться.  Деякі експерти прогнозують, що дорогоцінний метал зможе досягти ціни $ 3000 за трійську унцію (31,1 грама).

3.  ПІФи ТА АКЦІЇ

 

На самому початку фінансової кризи від будь-яких ризикованих активів краще позбутися.  Вони падають швидше і сильніше інших фінансових інструментів.  І якщо при самостійній грі на біржі власні акції можна продати за кілька секунд, то з ПІФами все складніше.  Керуючі не мають права продавати всі папери.  За правилами вони можуть переводити в готівку не більше 15% від усього портфеля.  Іншими словами, якщо фондові ринки летять вниз, то разом з ними знеціняться і ваші паї.  І майстерність керуючих тут не допоможе.

4.  КРЕДИТИ

 

У кожну фінансову кризу банки стають дуже жадібними.  Грошей населенню і бізнесу не дають.  А щоб ні в кого навіть і думки не виникло взяти в борг гроші, ставки піднімають до небес.  У 2009 році ставки по іпотеці злетіли до 20 – 25% річних, а більшість банків і зовсім перестали видавати житлові позики.  Тому перед початком фінансової кризи є шанс взяти кредит за вигідною ставкою.  Зараз та ж іпотека доступна під 16 – 18% річних.

- Якщо мова про іпотеку, то можливо, – каже Олена Красавіна, незалежний фінансовий радник.  – Тому що покупка нерухомості – необхідна річ.  Але тут не можна брати на себе занадто високі ризики.  Адже під час кризи зростає безробіття.  Якщо мова йде про інші кредити (на машину, ремонт, холодильник або мобільний телефон), то їх брати точно не варто.  А тим, хто вже такі взяв, я б радила спробувати достроково розплатитися з банком.  Або забезпечити себе хорошим резервом на випадок форс-мажору.

Тим же, у кого кредити в доларах, сам Сорос велів купувати валюту.  Не важливо, росте курс «американця» або падає, у доларових позичальників завжди в заначці повинні лежати бакси.

5.  ВКЛАДИ

 

Ставки по депозитах під час кризи зазвичай виростають.  Банкам потрібні гроші, ось вони і залучають їх з допомогою населення.  У розпал кризи 2009 року ставки по вкладах в гривнях досягали 20% річних, а потім стали знижуватися.  В умовах коли банкрутство буде покрито за рахунок Фонду гарантування вкладів, за свої вклади у банках можна не турбуватися (якщо в одному банку лежить не більше 150 тисяч гривень або еквівалент у доларах або євро).  Таким чином, класти гроші на депозити в банки в різних валютах – це найбільш консервативна і безпрограшна поведінка під час будь-яких негод на фінансових ринках.

З чого складається особиста фінансова подушка безпеки:

 

- Обов’язкова страховка основного годувальника сім’ї.

- Резервний фонд (щоб півроку в разі втрати роботи можна було прожити без втрати в рівні життя, тобто це сума, рівна вашому піврічному доходу).

- Заощадження в різних валютах на депозитах у великих банках.

- Відсутність кредитів, особливо споживчих.

Схожі публікації:

Рубрика: ЯК ЗБЕРЕГТИ ГРОШІ Теги:

Коментарі

Коментарів поки немає


Написати

(обовязково)

(обовязково)


При використанні матеріалів цього сайту обовязковим є гіперпосилання на DOSTATOK.ORG.UA, відкрите для індексації пошуковими системами