Як вести сімейний бюджет, або сила конвертиків?

02.12.2013

як зберегти грошіЧасто саме невміння правильно вести сімейний бюджет і грамотно розпоряджатися тими коштами, які у нас є, призводить партнерів до взаємного розчарування, образ і невдоволення, а деякі родини і до розлучення.

Для щасливого сімейного життя, крім усього іншого, необхідно ще й фінансове благополуччя, уміння правильно вести сімейний бюджет. Щоб бюджет, як кажуть, ломився від грошей, для цього не обов’язково кожен місяць заробляти по мільйону доларів (хоча і це можна), необхідно всього лише навчитися правильно вести сімейний бюджет і розпоряджатися тими коштами, якими володіє в даний момент ваша сім’я.

Коли ми вміємо мудро і правильно розподілити свій сімейний бюджет і коли у нас завжди і на все вистачає грошей, у нашому житті настає спокій і відчуття надійності і достатку. А це добре позначається на відносинах між партнерами. Адже часто саме жінка любить витратити певну кількість грошей на чергову «необхідну» річ, або навпаки, намагається тягнути все на собі, заробляти і розпоряджатися сімейним бюджетом, при цьому не передаючи відповідальність своєму чоловікові.

Часто наш улюблений чоловік починає сердитися на нас і виявляти невдоволення з – за того, що ми не вміємо грамотно розпоряджатися грошима. Про яку любов і повагу до жінки може йти мова, якщо між чоловіком і дружиною панують сварки і невдоволення, брак грошей, тільки лише з причини відсутності систематизації бюджету та нашої фінансової безграмотності? – То чи варто доводити нормального чоловіка до такого стану? Адже, якщо хто поки ще не знає, гроші відіграють величезну роль у відносинах між чоловіком і дружиною.

Відчуття спокою і радості дають скоріше не гроші, а те, як ми вміємо вести сімейний бюджет і розпоряджатися грошима, чи залишаються вони в нас до моменту нового надходження!? Нехай навіть 10 рублів (або 10 тисяч), але у вас обов’язково повинні залишитися ці гроші до дня чергової зарплати або надходження пасивного доходу!

Гроші грають величезну роль в нашому житті. І, часом, дуже позитивно позначаються на любові та повазі, на стосунках у сім’ї. Коли порядок у бюджеті, чоловік розслаблений і може більше часу й уваги приділити його коханій і єдиній жінці.

У чому полягає основна помилка при веденні сімейного бюджету?

У тому, що всі гроші зберігаються в одній «купі» і не зовсім зрозуміло, а хто і за що несе відповідальність? Тобто, як ви, так і ваш чоловік, можете брати будь-яку кількість грошей на продукти, на оплату комунальних послуг, на придбання одягу, на особисті потреби і так далі. Ніхто начебто й не зловживає, але спочатку, коли здається, що грошей багато і на все вистачить, людина починає витрачати набагато більше, ніж потрібно.

Начебто, приблизно, ми розуміємо, що на основні закупівлі нам потрібно стільки-то, на одяг – стільки-то, на оплату послуг ще певна сума. Але, не завжди ми можемо вчасно зупинитися і правильно розрахувати витрачені кошти. Важко, коли відкриваєш бюджет, а там лежить багато папірців. І, виникає відчуття, що, скільки б не брав, вони будуть тільки додаватися. Відсутність систематизації вводить нас в найглибшу помилку і це помилка, як правило, завжди має тяжкі наслідки в кінці місяця у вигляді відсутності цих самих «папірців».

Вже не один рік минуло з того часу, як до нас нарешті «дійшов» дуже простий і легкий спосіб систематизації грошей. До цього ж часу у нас періодично виникали важкі ситуації через перевитрати бюджету на щось одне, на шкоду іншому. Виходило так: ось надійшли до бюджету гроші, ми сідаємо і проговорюємо, на що їх витратимо, скільки відкладемо і що купимо. Всі згодні, всі орієнтуються в цінах і знають, що і скільки коштує. І ось проходить тиждень, другий … і в бюджеті залишаються зовсім невеликі гроші, якісь копійки, а основне так і не оплачено, одяг куплений, але не той, продуктів начебто багато, але не зроблені основні закупівлі круп, овочів і т.д.

- Чому? Чому так відбувається? – Це питання ми обговорювали з чоловіком не один місяць, і навіть не один рік.

Я чесно вважала себе економною людиною, а чоловіка постійно звинувачувала в тому, що це він “не вміє витрачати гроші”. Звинувачувала його в тому, що він може взяти велику суму грошей і спустити її за раз на книги, на подарунки для мене, на покупку абсолютно непотрібних фруктів. Міг принести мішок, доверху набитий виноградом, яблуками, ананасами, купленими на останні гроші в сімейному бюджеті.

Кожен місяць у нашій родині повторювалася та сама ситуація: ми сідали, всі вважали, погоджувалися з тим, що потрібно економніше витрачати свої кошти, розподіляли, скільки грошей і на що нам необхідно виділити …. І все починалося спочатку. Ця ситуація тривала до тих пір, поки в якийсь момент до мене не прийшло питання: «А як я сама витрачаю наш бюджет? Чому я вважаю себе економною і звинувачую чоловіка в невмінні витрачати гроші? А якщо все-таки чесно так, правді в очі?»

Не буду вдаватися в усі подробиці, але результат такого аналізу, з одного боку, виявився для мене дуже важким (неприємно було те, що і за мною грішки водяться), з іншого боку, ось уже кілька років, як в нашій сім’ї зникли сварки, образи і скандали на ґрунті грошей та їх відсутності. І, якщо б я раніше знала, як сильно, в кращий бік, зміниться ставлення мого чоловіка до мене, давно б почала щось змінювати у своїх переконаннях!

Крім того, що я знайшла в собі багато звичок, які заважали мені грамотно розпоряджатися грошима, я так само запропонувала застосовувати в нашому бюджеті метод «конвертиків».

Я пішла і купила 10 конвертів. Тепер ми стали не просто розподіляти гроші і залишати їх в загальному бюджеті, сподіваючись на свою пам’ять і дисципліну, а стали систематизувати і розкладати їх у конверти. У нас утворилися наступні «купки» (Суми взяті абсолютно приблизні, скоріше для прикладу, головне – зрозуміти сам принцип):

- закупівлі (сюди ми виділяємо необхідну суму на базові закупівлі для нашої сім’ї на два тижні: крупи, овочі, масло, мюслі, сухофрукти, фрукти, господарські приналежності);

- сто гривнева програма (сума наведена просто для прикладу. Це може бути і 500 гривень, і 1 тис. грн., і 2 тис. грн., у кожного свої щоденні витрати) – У цьому конверті у нас виділені гроші на півмісяця, для щоденних покупок на певну суму. Тобто, ми, звичайно, можемо витратити і більше на д+ень, але тепер ми обидва розуміємо, що та сума, яку ми виділили на півмісяця, може дуже швидко зникнути і доведеться нам жити на гречці з рисом, замість того, щоб періодично їсти сир, рибу та фрукти. Тепер ми обоє бачимо, скільки грошей у нас залишається в «конвертику 100 гривневої програми» і розуміємо, що витративши більше запланованого, залишимося без грошей.

- Інвестиції – На тему інвестицій є багато літератури і зараз ми пишемо про інше. Я дотримуюсь твердої позиції в тому, що кожній сім’ї необхідно замислюватися про своє майбутнє. З будь-якого доходу можна виділити гроші, нехай це буде не 50% ваших загальних доходів і не 25, але 10% можна виділити завжди. Якщо регулярно будете розмірковувати на цю тему, читати навчальну літературу, то з часом визначитеся, куди хочете гроші вкладати, і через кілька років зрозумієте, що не дарма витрачали свій час і зусилля.

- Комунальні платежі – З цим конвертиком все зрозуміло. Є обов’язкові платежі, кожна родина їх знає.

- Резерв – Це один з найбільш важливих і необхідних конвертів. Нехай ви виділите невелику суму: нехай 100 грн., нехай 300 грн. Хтось може 1 тисячу, 10 -20 тисяч – справа не в самій сумі, а в принципі. Необхідно залишати резерв з кожного надходження грошей – це незаперечний факт. І якщо так вийшло, що цього місяця у вас не виникло непередбачених витрат, не витрачайте гроші, що залишилися на придбання чергової речі – залиште їх на тривалий резерв. У кожній родині, рано чи пізно, виникають різні ситуації, що вимагають непередбачених грошових коштів. І набагато краще, якщо у вас будуть «передбачувані непередбачені витрати».

- Відпочинок, відпустка, розваги – За значущістю, такий же важливий конвертик, як і резерв. Як сказав Шварц: «Дуже шкідливо не їздити на бал, коли ти цього заслуговуєш». У цьому випуску ми не розглядаємо тему відпочинку з партнером, але будь-якому подружжю необхідно відпочивати і розслаблятися, побути наодинці один з одним. І краще, якщо ви будете дозволяти собі розваги на гроші не з продуктового бюджету. Сума так само залежить від вашого достатку. Але обов’язково виділіть гроші на відпочинок, на поїздку до друзів, похід в кіно або театр, або просто покупку цікавого диску або журналу.

- Одяг.

- Спорт, здоров’я.

І так далі. Самі визначте свої «конвертики», я розписала вам лише принцип і тепер все у ваших руках.

У сім’ях, у кого є діти, заведіть такі ж конвертики на кожну дитину окремо. Тоді вам простіше і легше буде розуміти, скільки грошей і на що у вас йде, скільки залишається в резерві і т. д.

Тепер крок другий. Визначте з чоловіком, хто і за який «конвертик» буде нести відповідальність. Хто оплачує комунальні, хто складає список і робить закупівлі, хто інвестує, а хто резервує і так далі, так далі. Але ніколи не лайте себе або чоловіка, якщо у вас з першого разу не все вийшло. Якщо ваш улюблений знову розтратив гроші з конвертика «100 гривневої програми» або «комунальні платежі», не намагайтеся самі «вирішити і врятувати ситуацію». Все-таки, спробуйте не все тягнути на собі, а й навчати свого благовірного бути відповідальним.

Кілька років тому ми регулярно проходили з чоловіком через такі ситуації. Він гроші розтратить, я турбуюся, плачу, ображаюся … і починаю «шукати, вирішувати, рятувати”. Поки в якийсь момент, коли він знову прийшов «з повинною головою» і став запитувати «що робити, де б грошей взяти», я у відповідь повела себе так само. Подивилася на нього абсолютно «наївним» поглядом і запитала: «Слухай, а що ж тепер нам робити? Як же ми тепер будемо жити? Ну, ти придумай що-небудь, ти ж чоловік!»…. І зайнялася своїми справами. До речі, в той момент стільки в собі сили відчула і радості, нарешті я зрозуміла, що сама багато років «тягнула, вирішувала» і намагалася грати, в міру успішно, роль мужчини.

Після тієї ситуації в нашій сім’ї нарешті дійсно все стало змінюватися. Мій чоловік зрозумів, що я більше не претендую на першість і роль чоловіка в родині і, якщо з ситуацією не справляюся, мій чоловік з кожним днем став ставати все відповідальнішим і успішнішим. І куди тільки зникла та «безвідповідальна велика дитина», коли я перестала грати роль жінки, яка «все вирішує», яка і в вогонь, і у воду.

Що найприємніше у всьому, що відбувається, я нарешті стала розуміти і відчувати, наскільки приємно бути жінкою, бути коханою жінкою, про яку дбають, яку балують і постійно хочуть чимось порадувати, як-то їй сподобатися. Поки я претендувала на роль чоловіка і намагалася вести себе відповідно (до речі, в міру успішно), я не була в повному розумінні слова жінкою. І скільки ж багато я втрачала. Заперечуючи свою справжню суть, я заперечувала зі свого життя так багато всього приємного, що може пізнати і відчути тільки справжня жінка!

Читайте на cайті:

Рубрика: КОРИСНЕ,ЯК ЗБЕРЕГТИ ГРОШІ,ЯК ПОТРАТИТИ ГРОШІ Теги:

Коментарі

Коментарів поки немає


Вибачте, коментарі не доступні

При використанні матеріалів цього сайту обовязковим є гіперпосилання на DOSTATOK.ORG.UA, відкрите для індексації пошуковими системами