Як зберегти гроші в сімейному бюджеті? Правило перше

10.06.2013

як зберегти грошіЯк зробити так, щоб в сімейному бюджеті завжди вистачало грошей? Як зробити так, щоб не тільки добре заробляти гроші, але і щоб можна було відкладати гроші на великі покупки, інвестиції, навчання?

Зазвичай, якщо виникають подібні ситуації, то радять або більше заробляти, або економити. Це, загалом, розумні поради. Тільки щоб втілити їх у життя, потрібно не тільки бажання, а і знання деяких прийомів і технік.

Про ці прийоми і техніки я вам і розповім в цій серії статей про сімейний бюджет. Ті, хто вміє економити з дитинства, хто завжди економив, у кого у батьків завжди вистачало грошей, і вони навчали економії своїх дітей, зазвичай навіть і не виникає питання про те, як економити і грамотно розподіляти сімейний бюджет.

Ну, заощаджуй і все, що тут складного, витрачай менше, ніж заробляєш. Якщо можеш, то збільшуй дохід.

Однак, коли я вступив в самостійне життя, то виявилося, що економити у мене не дуже виходить, а якщо чесно, то в сімейному бюджеті повний бардак. Начебто я і моя дружина не шопоголіки, і в дитинстві вміли збирати собі пристойні суми, (по дитячих мірками звичайно), однак із сімейним бюджетом не вийшло. А саме, за кілька днів до зарплати грошей не було, вони витрачалися на зовсім не те, що потрібно. А на те, що потрібно не вистачало. Природно, що через гроші були сварки.

Методом проб і помилок я і моя дружина поступово освоїли правила поводження з грошима. Гроші стали спокійно заощаджуватися, розумно витрачатися. Ці правила економії і розумного витрачання сімейного бюджету я приведу поступово в циклі статей про сімейний бюджет. Отже, сьогодні правило перше.

Як зберегти гроші. Перше правило

Покупки потрібно робити в день надходження зарплати, максимум на наступний день.

Це дуже потужне правило, силу якого я чомусь довго недооцінював. У чому воно полягає? У кожній сім’ї є стандартні витрати на місяць, які робляться завжди. Вони плюс-мінус однакові і піддаються прогнозу.

Наприклад, сім’я щомісяця витрачає (суми взяті для прикладу, тому що у кожної сім’ї в кожному місті зовсім різні суми):

- 100 грн. на стільниковий телефон;

- 100 грн. на інтернет;

- 800 грн.на продукти, які не псуються, і їх можна придбати заздалегідь, наприклад крупи, картопля, вершкове і соняшникове масло, м’ясо (в морозилку) і т.д.;

- 100 грн.на господарські товари, тобто мило, зубна паста, порошки, ганчірки, бритви;

- 600 грн.на комунальні витрати, тобто оплата за квартиру (у когось іпотека чи оренда);

- 100 грн.на медичні витрати;

Так ось, у вас є можливість оплатити ці витрати двома способами.

Як зберегти гроші. Спосіб перший. Після надходження грошей, в цей же, ну в крайньому випадку, наступний день, оплатити всі витрати. Повністю закупити продукти, (з тих, що не псуються і закуповуються щомісяця), повністю оплатити мобільний, Інтернет, комунальні витрати і т.д. Саме цей спосіб я вам і рекомендую, але про це трохи пізніше.

Як зберегти гроші. Спосіб другий. Оплачувати витрати по мірі того, як ви «зберетеся» їх оплачувати, або в міру того, як виникне необхідність. Наприклад, з’явився у вас настрій і час, ви сходили і оплатили комунальні послуги. Закінчилися гроші на стільниковому (міському) телефоні, або відключили Інтернет, то сходили і оплатили. Скінчилися продукти в холодильнику або в шафі, то взяли з бюджету гроші і так само сходили і купили.

Здавалося б відмінність у цих двох способів оплати постійних сімейних витрат незначна. Ну, яка різниця, оплатити все відразу чи протягом місяця? Адже сума грошей від цього абсолютно не змінюється.

Проте в житті все дуже і дуже змінюється. Всі ці арифметичні підрахунки про те, що сума грошей не змінюється, не спрацьовують. Адже якщо б гроші розподіляв робот, відповідно до написаної йому програми, то можливо все і дійсно б не змінилося.

Однак, в реальності гроші розподіляє людина, зі своїми слабкостями. А людина розподіляє наступним чином. Коли в бюджеті (або на картці) лежить велика купа грошей, то здається, що їх багато і можна витрачати на всяку нісенітницю. Адже і не просто здається, а саме так і витрачаються. І виходить, що до кінця зарплати ще тиждень, а в сімейному бюджеті вже порожньо, і немає грошей на найнеобхідніші витрати. Зате в перші дні як шикували!

Ніякі розмови з самим собою і з дружиною не допомагають. Так, на якийсь час буде почуття провини, але від цього нічого кардинально не змінюється.

Потрібно виробляти в собі звичку оплачувати всі витрати в день надходження грошей, або максимум на наступний день. Відразу ж потрібно і відкласти гроші на інвестиційний рахунок, якщо ви збираєте на щось велике. Бажано так само зробити і заплановані покупки, які не відносяться до постійних, тобто купити одяг, меблі і т.д.

Тоді купка в сімейному бюджеті вже не здається великою, і перевитрата грошей в перші дні на кафе, купівлю «потрібного», але незапланованого одягу на розпродажах і подібну нісенітницю не наступає, або якщо і має місце, то в 5-10 разів менше.

Принаймні, у моїй родині , після освоєння цього і ще декількох правил, з’явилися гроші і стабільність. Регулярно ми стали відкладати на інвестиційний рахунок, а гроші в сім’ї є навіть за кілька днів до наступного надходження фінансів. Зникли сварки з родини з приводу розподілу грошей.

І чи не найголовніше. Адже всі ці результати досягнуті не від того, що я в один прекрасний момент натренував свою волю або став більш відповідальним. Ні. Дай мені зараз зарплату за цілий місяць, не проводячи відразу в перші дні більшість витрат, і я так само витрачу її на речі, які б ніколи не купив в іншому випадку.

Тут працює більше техніка, прийом, ніж я. Звичайно, потрібен якийсь час, щоб звикнути так робити. Бажано цей прийом поєднувати з іншими прийомами ведення сімейного бюджету, ну хоча б «Розподіл» (про це в наступній статті).

Однак можна почати і з одного. Я вам гарантую, що у вас з’являться вільні гроші, стабільність, якийсь спокій і впевненість (з приводу грошей).

Не кажіть собі і мені, що це правило очевидне, і я його чув вже 100 разів. Воно насправді досить очевидне і навіть просте в освоєнні. Освойте його. Потім освойте ще пару прийомів. Потім можна освоїти 1-2 прийоми збільшення доходу, і у вашій сім’ї настане фінансове свято.

Отже, суть правила проста. У день зарплати, а краще трохи раніше, складіть список того, що вам обов’язково потрібно буде купити або оплатити. А коли ви отримали зарплату, то в цей же або на наступний день все оплачуйте. Ви сьогодні отримали зарплату? Чого сидимо? Негайно за закупками.

Що найцікавіше, після того, як ви наведете порядок у бюджеті, у вас може з’явитися як би нізвідки додатковий дохід. Сам не знаю, чому так відбувається, але ж відбувається.

Читайте на cайті:

Рубрика: ЯК ЗБЕРЕГТИ ГРОШІ Теги:

Коментарі

Коментарів поки немає


Написати

(обовязково)

(обовязково)


При використанні матеріалів цього сайту обовязковим є гіперпосилання на DOSTATOK.ORG.UA, відкрите для індексації пошуковими системами