Як зберегти заощадження в переддень фінансової кризи?

16.11.2011

заощадження

Європейська криза, пов’язана із загрозою банкрутства декількох країн ЄС, рецесія що триває в США змусили в цьому році неабияк понервувати українців. Коли в США в серпні вирішували – підвищувати межу державного боргу чи ні, в Україні переживали – міняти долари чи ні і як це відіб’ється на гривні.

Питання за обмінним курсом все ще не знято, і експерти продовжують гадати, яким він буде, незважаючи на закладений проектом держбюджету-2012 показник у 8 гривень / долар. Також додає занепокоєння те, що Україна продовжує жити, головним чином, за рахунок експорту, а ситуація на світовому ринку вкрай не стабільна. Опитані експерти відзначили, що вберегти свої заощадження від інфляції в таких умовах можна тільки за допомогою банківських депозитів. Хоча і з певними застереженнями. А вірних способів примноження заощаджень, доступних для простого українця, практично немає.

Краще віддати банку гроші зараз?

Як відзначають експерти, зараз економічна ситуація в світі складається не кращим чином, і якщо проблеми в Європі посиляться, то це негайно позначиться на Україні.

Так що українцям сьогодні потрібно думати швидше не про те, як примножити гроші, а скоріше як їх зберегти. Глава правління Правекс-Банку Сергій Наумов звертає увагу, що ставки по депозитах зараз ростуть, оскільки банкам потрібні гроші, тому саме час вкладати гроші в цей напрямок. “Вкладати треба в гривню, тому що ставки непогані. Якщо зараз вкладетеся на довгий термін, то будете у виграші. Тому що ставки підуть вниз вже через 3-4 місяці. Зараз нормальний стабільний банк гарантовано дасть 15% дохід”, – зазначив банкір.

В цілому, якщо порівняти банківські пропозиції, максимальні ставки за гривневими депозитами складають 17,5-18,7%, а мінімальні – близько 10%. Звучить начебто непогано, при тому, що інфляція за дев’ять місяців цього року становить 4,2%. А це більше, ніж у півтора рази менше в порівнянні з показником минулого року.

Привабливість депозиту для основної маси клієнтів у тому, що це абсолютно зрозумілий людині інструмент. “Депозит фізичній особі – це зрозуміло. А купите акції, на них можна заробити 100%, але як – не зрозуміло. На депозиті – хоч 10%, але їхня людина точно отримає. До того ж, якщо не довіряєте гривні, то можна частково покласти гроші в доларі, в євро, або навіть взяти британський фунт і швейцарський франк “, – зазначив президент Українського аналітичного центру Олександр Охріменко.

Депозит – все одно ризик

У той же час директор Інституту трансформації суспільства Олег Соскін категорично не рекомендує вкладати гроші в депозити. “Уже зараз у деяких банків є перебої з платежами – працівникам бюджетної сфери по частинах видають зарплати. До грудня ситуація може погіршитися і те, що було в 2008 році, здасться вже всього лише квіточками. Краще взагалі не тримати гроші на рахунках, тому що не факт, що їх можна буде забрати в той момент, коли вони знадобляться “, – говорить експерт.

Варто зазначити, що на сьогоднішній день НБУ готує черговий “сюрприз” – законопроект, який дасть йому право вводити мораторій на дострокове зняття депозитів у разі різкого відтоку вкладів. Осінь уже покала банкірам, що населення не дрімає – за той місяць вперше з 2009 року був зафіксований відтік по вкладах у гривні.

Але банкіри впевнені, що до кардинальних заходів зараз далеко. “У нас немає зараз екстремальної ситуації з ліквідністю. Є деякий дефіцит, але він сезонний, тому немає необхідності проводити ті заходи, які були в 2008 році. Навпаки це злякає і посіє паніку”, – відзначає Сергій Наумов.

Банківський депозит, на думку експертів, для українців залишається все-таки найменш ризикованим інструментом. Хоча і тут все одно є “підводні камені”. “Як зрозуміти, наскільки банк надійний?! Адже в разі введення тимчасової адміністрації, як це було в 2008 і 2009 роках, гроші рядового вкладника можуть “зависнути” на півроку, а то і більше. Хоча в цілому шанс повернути гроші все ж таки вищий, ніж в інших інструментів, та й не потрібно вгадувати “куди підуть ринки”, – вважає провідний фінансовий аналітик агентства “Кредит-Рейтинг” Віктор Шулик.

Золото завжди в ціні

Золото в ціні практично не падає, тому воно може не тільки зберегти, але і збільшити заощадження, – відзначають експерти. Олег Соскін рекомендує купувати не тільки золото, а й срібло. Причому не тільки банківські зливки, а й просто ювелірні прикраси без каменів. “Вони хоч і з домішкою, але все одно, навіть якщо через якийсь час піти і здати його в ломбард, то свої гроші можна гарантовано повернути. Зараз у світі немає стабільних валют – долар, євро девальвують, і тримати в них заощадження немає сенсу “, – упевнений експерт.

У цьому питанні банкіри з ним погоджуються, зазначаючи, що динаміка цін на дорогоцінні метали має тенденцію до зростання в довгостроковій перспективі. “Аналітики Barclays Capital прогнозують, що ціна золота в 2012 році складе 2 тисячі доларів за унцію. Хоча цей прогноз не виключає можливої ​​корекції у бік зниження. На котирування цін впливають і стан економік США, країн Європи, обсяги видобутку металів, співвідношення попиту і пропозиції , курси світових валют, ціни на нафту і не тільки. Але, з іншого боку, вартість золота ніколи не вагається так, як валют. У цьому його надійність “, – зазначає начальник управління по роботі з дорогоцінними металами банку” Хрещатик “Ірина Павленко.

Але з ними не погоджується Олександр Охрименко, відзначаючи, що золото – спекулятивний інструмент і може впасти в ціні.

Якщо подивитися статистику, в 2005 унція золота коштувала трохи більше 400 доларів, а сьогодні його ціна “топчеться” біля психологічного порогу в 1800 доларів. Питання тут зайві, але варто звернути увагу, що, наприклад, на початку 1980-х років золото було дорожчим, ніж в 2005 році, а, значить, цей інструмент також складно назвати “тихою гаванню капіталу”.

Віктор Шулик підкреслює, що заробити на золоті можна тільки в тому випадку, якщо вкладати кошти на тривалий термін, більше двох років, що не завжди підходить нашим вкладникам. До того ж вкладатися повинна солідна сума – у кілька десятків тисяч доларів.

Саме час купити те, на що відкладали

Європейці, за словами експертів, зберігають у банківських металах від 10 до 15% своїх коштів. Українцям фахівці радять робити те ж саме, якщо є солідні заощадження. Вкладати в нерухомість, у землю аналітики не рекомендують, мовляв, по-перше, ціни можуть ще просісти, а, по-друге, це також довгострокове вкладення і невідомо, що в Україні взагалі буде через 10-20 років. “Нерухомість є сенс купувати тільки, якщо це для себе. Наприклад, взяти ділянку з будинком і працювати на землі. Зараз такий час, що краще за все не відкладати з запланованими покупками. Якщо потрібна машина і є гроші, треба купувати. Побутову та іншу техніку , одяг, будь-які товари тривалого користування”, – упевнений Олег Соскін.

Практично всі експерти одноголосно відзначають, що Україні ось-ось зіткнеться з новою хвилею кризи. А ось оцінки його можливого впливу дуже різняться. Їх діапазон простирається від вкрай негативних, – із закликами” готуватися до автономного виживання”, – до помірно оптимістичних, – мовляв, криза в Європі вирішиться, і все буде добре. І навіть влада не заперечує того, що Україні доведеться пройти через певні випробування. Але яким буде удар – нікому невідомо.

Схожі публікації:

Рубрика: ЯК ЗБЕРЕГТИ ГРОШІ Теги:

Коментарі

Коментарів поки немає


Написати

(обовязково)

(обовязково)


При використанні матеріалів цього сайту обовязковим є гіперпосилання на DOSTATOK.ORG.UA, відкрите для індексації пошуковими системами